В Івано-Франківську відбудуться літературні ігри «ПереФарбований лис»

0
12

Цими вихідними, 18-19 листопада, в Івано-Франківську відбудуться літературні ігри мандрівної студії «ПереФарбований лис». Авторки однойменного подкасту освітянка Валентина Мержиєвська і психологиня Марія Діденко у формі гри будуть розвіювати стереотипи щодо української літератури.

Валентина Мержиєвська і Марія Діденко вже кілька років перечитують твори українських класиків, досліджуючи світогляд і поведінкові моделі українців, описані в літературних творах. А нещодавно винайшли новий формат взаємодії з творами, пише “Репортер”.

Дівчата пропонують не лише обговорювати прочитане, а й переграти сюжети української класики. Ігрова студія має більш динамічний формат, який, до того ж дозволяє долучити навіть тих, хто ще не встиг прочитати самого літературного твору.

І подкаст, і ігрова студія спрямовані на те, щоб:

  • розвіювати стереотипи щодо української літератури, які склались в часи її вивчення в школі;
  • надихати перечитувати українську класику в дорослому віці;
  • надавати вчителям інструменти для обговорення складних творів, враховуючи психологічні та емоційні потреби учнів;
  • пробуджувати інтерес до авторів літературних творів, а також до історичного контексту їх написання;
  • виявляти в літературних творах зразки поведінки, властиві українцям, усвідомлювати їх і вирішувати, що з цього варто передавати наступним поколінням, а від чого варто відмовитися;
  • досліджувати існуючі світоглядні установки, як-то прагнення свободи чи ставлення до освіти тощо. Виявляти теми, над якими варто поміркувати, щоб сформувати власний світогляд.

Авторки розробили чотири навкололітературні гри з різними механіками та провели кілька пробних ігор у Києві. І, за сприяння Українського інституту книги, вирушили з мандрівною студією по семи містах України.

Наразі розроблені такі види ігор:

  • рольова гра за «Кайдашевою сім’єю» Івана Нечуя-Левицького;
  • гра-медитація на тему вигорання і відновлення за «Intermezzo» Михайла Коцюбинського;
  • гра типу «Мафія» за романом Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»;
  • буріме за віршами українських поетів.

Так, у суботу, 18 листопада о 12:00 гра відбудеться в альтернативній школі Kaizen, на вулиці Січових Стрільців, 27А.

А у неділю, 19 листопада, о 12:00 у просторі «Між Іншим» на вулиці Довга, 20.

Проєкт має просвітницький характер. Участь в іграх безкоштовна, але з обов’язковою реєстрацією.

Про проєкт

Подкаст «ПереФарбований лис» виходить в ефір з квітня 2021 року і вже налічує майже 100 випусків, з них понад 60  —  основних, з обговоренням літературних творів, і понад 30  —  бонусних випусків з цікавими гостями.

Слухати подкаст можна на різних подкаст-платформах: https://linktr.ee/repainted.fox.podcast

У 2023 році «ПереФарбований лис» виграв у конкурсі культурно-мистецьких проєктів від Українського інституту книги, спрямованих на організацію і проведення заходів з  промоції читання, у категорії «Створення тренду читання як дозвілля, читання для навчання», згідно з яким і реалізує мандрівну студію навкололітературних ігор.

Про авторок проєкту

Валентина Мержиєвська  —  освітянка, з 2011 року є співзасновницею та очільницею альтернативної школи БеркоШко, а з 2022 також ГО «Валентність Переосмислення», яка створює різноманітні освітні проєкти з розвитку культури пам’яті. Зокрема: меморіал русифікації Лінгвоцид linguicide.in.ua, матеріали до пам’ятних дат MemoryCraft, математично-історичний календар Календатика тощо.

Марія Діденко  —  психологиня, фасилітаторка. У 2018-2022 роках вела групу соціалізації для підлітків, які перемогли рак, від фонду Tabletochki, проводила численні освітні табори комунікативні клуби для дітей та підлітків, лекції з комунікації для вчителів та дорослих, комунікативний клуб для підлітків. З 2021 року працює в Українсько-данському молодіжному домі, курує проєкт тренінгів-інтенсивів з діалогу та фасилітації «Школа Діалогу».