Нещодавно у Ватикані відбулася подія, яка відкрила низку заходів у рамках Святого 2025 Року – Ювілей світу суспільних комунікацій. Протягом трьох днів, з 24 по 26 січня, святкові заходи єднали комунікаторів з усього світу, надихаючи на роздуми про їх роль у сучасному інформаційному просторі Католицької Церкви.
Відкриття Ювілею: Покаяння та оновлення
Урочистості розпочалися ввечері, 24 січня, покаянним богослужінням у Базиліці святого Івана на Латерані, де учасники за заступництвом святого Франциска Сальського, покровителя журналістів, просили розпізнання та ведення у своєму покликанні комунікаторів віри. Наступного дня відбулася проща через Святі Двері базиліки Святого Петра, що символізувала духовне оновлення та готовність до служіння. Центральною подією стала аудієнція зі Святішим Отцем, який закликав до творення простору надії у світі, сповненому викликів.
Група молодих “Вісників надії” з 70 країн світу також взяла участь в інтерактивних заходах та ключових доповідях, які покликані дослідити перетин віри та комунікації в цифрову епоху. Хештег #hopetelling став символом події – закликом до поширення історій, які надихають і підтримують.
Голос молоді: Надія з усього світу
Центральною темою Ювілею було обговорення та переосмислення надії як потужного ресурсу, що є можливістю побачити світло в непроглядній темряві. Будь-яка добра дія, навіть незначна і мало помітна, може стати протиотрутою від відчаю і розчарування.
Учасники з різних континентів поділилися особистим баченням надії у їхньому житті та щоденному служінні.
Танія з Індії розповіла, що надія для неї уособлюється в можливості змінюватися, будучи небайдужими до проблем світу.
Анастасія з України свідчить, що надія в її житті опирається на усвідомлення, що кожен з нас має прощення в Христі попри різні обставини.
Звайдайше із Зімбабве вбачає надію в активному слуханні. Ця зустріч стала для нього прикладом, адже понад сотня осіб з абсолютно різним походженням, вчилася приймати один одного: «Ми всі боремося проти надокучливих ідеологій сучасності, беручи за намір йти у світ з любов’ю».
Ніклас з Німеччини інтерпретує надію як наявність активної позиції у житті. Надія для нього – про вихід за межі звичного, щоденна праця задля покращення світу, навіть на локальному рівні.
Андрей з Румунії розповів про особистий внесок у поширенні надії у найменших актах добра, що може освітити темні куточки світу: «Як католицький журналіст, я відчув потребу шукати і розповідати більше історій про так званих “невидимих героїв”, які простими вчинками відроджують надію для людства».
Натомість Мері, родом з Австралії, розповіла, що надія для неї полягає в усвідомленні факту, що Бог завжди поруч, а прийняття Божої волі та впевненість у Його плані дарує нам добрі плоди.
Виступи натхнення: Лідери думок та їхні послання
У своєму зверненні Папа Франциск заохотив комунікаторів з усього світу шукати «історії добра, заховані в тенетах новин». Він зазначив: «Як чудово знаходити ці зернятка надії й ділитися ними. Це допомагає світу бути менш байдужим і замкнутим». Святіший Отець наголосив, що навіть маленькі добрі справи можуть змінювати життя та створювати динаміку добра у світі.
Своєю чергою, Паоло Руффіні, Префект ватиканської Дикастерії у справах комунікації, назвав цю подію моментом, що може стати поштовхом для переродження журналістів.
Виступи спікерів, зокрема Марії Ресси, філіппіно-американської журналістки й лауреатки Нобелівської премії миру за 2021 рік, та письменника Колума МакКанна посіяли зерна для глибинних рефлексій про способи зводити мости надії та довіри.
Мовці застерегли комунікаторів про небезпеки епохи самотності, яка парадоксально співіснує з найбільшими можливостями для комунікації. Вісники надії отримали меседж про те, що наратив зла не може окупувати все місце, і кожна людина на своєму місці має можливість стати творцем сенсів.
Сила єднання через історії
Однією з найцікавіших ініціатив стала співпраця молоді зі світовою платформою Narrative4, яка сприяє створенню зв’язків між людьми через обмін особистими історіям. Її засновники зазначили:«Ми уявляємо світ, де кожна молода людина веде за собою співчуття, де самотність та ізоляція замінюються спілкуванням та дією».
Колум МакКанн у своїй промові зазначив, що світ збудований з історій, які нагадують клей, що з’єднує безліч частинок разом: «Коли ми слухаємо інших, ми стаємо більшими, ніж ми є. Сторітелінг – одна з форм молитви».
Учасники мали нагоду випробувати досвід сторітелінгу, використовуючи метод платформи в групах. Навчаючись з чуйністю та прийняттям почути та побачити іншу людину, молодь ділилася історіями, що мають здатність зцілювати через прояви вразливості та віднайдення подібного досвіду між особами з культурними розбіжностями.
Ювілей як заклик до дії
Урочисте завершення Ювілею відбулося в неділю, 26 січня, під час Євхаристійного богослужіння, присвяченого Неділі Божого слова. Папа Франциск у своїй проповіді пригадав вірним про правдиве слухання Божого Слова та свідчення віри й послідовності у її практикуванні:
«Господь звернувся до нас не як до мовчазних слухачів, а як до своїх свідків, покликаних євангелізувати завжди і всюди. Зобов’яжімося нести Добру Новину убогим, проголошувати визволення полоненим і прозріння сліпим, відпускати пригноблених на волю і звіщати рік Господньої благодаті».
Ювілей суспільних комунікацій став моментом глибоких роздумів і діалогу про роль правди, довіри та надії у сучасному світі. Учасники події отримали чіткий заклик діяти: стати голосом для тих, кого не чують, поширювати світло та бути сіячами правди в кожній сфері життя.
Вікторія ГАВАЛЕШКО