Зовсім скоро, а саме 28 березня, ми вже звично мали б переходити на «літній» час. В перші дні багатьом було незвично та нелегко адаптуватись до такої зміни, адже доводилось прокидатись на годину швидше. І для мене особисто потрібно було бодай тиждень часу, щоб звикнути раніше прокидатись. Але з часом організм адаптовується до нового ритму і я прокидаюся без проблем уже за новим графіком. Та, можливо, цього року ми востаннє переведемо наші годинники на літній час.
Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт «Про обчислення часу в Україні», згідно з яким пропонується скасувати сезонне переведення годинників раз на пів року.
Сьогодні, 19 березня, Верховна Рада не підтримала законопроєкт про скасування переходу на літній та зимовий час. Його направили на доопрацювання. Якщо закон ухвалять повністю, то в Україні більше не буде переходу на літній час, а постійно залишатиметься нинішній зимовий час, або UTC+2 за міжнародною шкалою.
Автор законопроєкту віцеспікер Руслан Стефанчук пояснює, що адаптація до переведення годинників раз на пів року погано впливає на здоров’я людей. «Такий «сезонний часовий стрибок» призводить до зміни біологічних ритмів людини, що негативним чином відображається на загальному стані людини, як фізіологічному, так і психологічному. Після переведення годинникових стрілок у громадян погіршується самопочуття, знижується працездатність, спостерігається значне загострення хронічних хвороб. Також доведено, що переведення годинника не допомагає енергозбереженню», – аргументує Руслан Стефанчук.
Він також радить, щоб нововведення стосувалось окупованих територій України. Адже, як відомо, після окупації на цих територіях введено московський час.
Чи шкодить здоров’ю перехід на літній час, пояснюють експерти Гринвіцької королівської обсерваторії: «Чому країни переходять на літній час? Зазвичай це робиться тому, щоб оптимальніше використовувати світлові години вдень. Це важливо для країн, які знаходяться в північній півкулі. Проте в Європі вже протягом багатьох років тривають дискусії на цю тему. Прихильники літнього часу стверджують, що такий перехід позитивно впливає на соціальне життя людей, даючи можливість ввечері завидна більше часу проводити у парках, займатись спортом чи просто відпочивати. А перехід на «зимовий час» – це зростання депресії через брак такого антидепресанту, як сонце! Опоненти ж переходу на літній час стверджують, що це негативно впливає на здоров’я, адже ми фактично втрачаємо годину сну».
Чому саме тепер депутати порушили питання відмови від літнього часу, поки що незрозуміло. Адже, як на мене, максимум їхніх зусиль та часу вони мали б спрямувати на розробку законопроєктів, які захистили б нашу країну та кожного українця зокрема від негативних наслідків, які вже завдала та ще може завдати епідемія коронавірусу. А перехід чи «не перехід» на літній час мав би бути останнім із питань. Та зрештою, таке рішення не може бути прийняте без жодних консультацій з суспільством. Навіть на такому собі «референдумі» біля виборчих дільниць ще восени минулого року це питання не виносилось.
А ще у соціальних мережах шириться думка про те, що постійний перехід на зимовий час на руку тим чи іншим олігархам, які контролюють ринок електроенергії в Україні…
А країнам членам Євросоюзу з 2021 року дозволено самим обирати: зберегти чинну систему переведення годинників чи взагалі відмовитися від неї. До прикладу, Німеччина, яка перебуває на одній широті з Україною і у нас однаковий час зеніту сонця в зимовий та літній періоди, обрала «літній час»!
Віра БІЛА.