Доброволець та музикант з Івано-Франківська Мишко Адамчак започаткував проєкт лемківських казок. За підтримки Українського культурного фонду в Івано-Франківську реалізували проєкт збереження лемківської культурної спадщини, в якому взяли участь відомі українці з лемківським корінням, включаючи військових на передовій.
Доброволець та музикант з Івано-Франківська Мишко Адамчак ініціював унікальний проєкт збереження лемківських казок, який втілився у створення аудіо- та відеозбірки автентичних оповідок, записаних носіями різних лемківських говірок. Про це пишуть Версії.
“Насправді я зараз дуже сумую через те, що в свій час не зміг записати на аудіо, на відео розмову своїх бабусь, дідусів, ту яку я справді чув змалку, і зараз, коли їх вже немає, я спохопився, бо в певний момент, вже будучи у зрілому віці, зрозумів, що це моя рідна культура, яку треба і важливо зберегти”, – розповідає Мишко Адамчак про витоки свого проєкту.
В рамках ініціативи, що реалізується за підтримки Українського культурного фонду, було записано 18 маловідомих лемківських казок, при цьому особлива увага приділялася збереженню автентичності говірок.
“Ці говірки відрізняються: південна Лемківщина, північна Лемківщина, центральна – це різні наголоси, різні певні звуки, там десь л, десь в, тобто по-різному читається, і ми максимально з різних сіл взяли ці казки і адаптували, і чітко слідкували за тим, щоб наші оповідачі читали саме тою говіркою, яка була притаманна тому селу”, – пояснює автор проєкту.
До проєкту долучилися відомі особистості з лемківським корінням, серед яких Іван Леньо, Христина Соловій, Софія Федина та Галина Баранкевич, а також військові, зокрема командир однієї з бригад “Азову” Арсен Дмитрик, який записував казку безпосередньо поблизу лінії фронту.
“В ілюстраціях враховані особливості того етнічного регіону, з якого була ця казка, і дуже чітко враховане вбрання лемків, враховані навіть ті свійські звірі, які були типово в лемків, наприклад, собака завжди була така кудлата, оця такий вівчур”, – розповідає Мишко про особливості візуального оформлення проєкту.
Наразі в архіві ініціаторів проєкту зберігається майже три сотні лемківських казок, проте до першої збірки увійшли лише найбільш форматні оповідки, а в майбутньому планується випуск окремої серії “лемківських горорбайок” для дорослої аудиторії.