Петрів піст традиційно починається в понеділок після першої неділі від Зіслання Святого Духа, яка є також неділею Всіх Святих. Отож, цьогоріч Петрів розпочнеться 15 червня.
Примітно, що щороку Петрів піст починається в різні дні і тому може тривати по-різному. А ось закінчується він завжди в один і той же день – 11 липня, напередодні церковного свята апостолів Петра і Павла, який припадає цьогоріч на неділю, 12 липня. Тому піст і отримав назву – Петрів або Апостольський піст.
Тривалість посту, власне, залежить від того, коли випадає свято Пасхи. Випаде свято Пасхи скоріше — довша Петрівка, випаде пізніше — коротша Петрівка. Найбільше вона може мати шість тижнів, а найменше — один тиждень і один день. Цьогоріч Петрів піст триватиме 27 днів.
Замойський Синод 1720 року приписує, що від цього посту можна звільняти селян і робітників частково або цілком, тому що він припадає на час жнив. Львівський Синод 1891 року на час Петрівки дозволяє в понеділок, середу і п’ятницю набіл, а в інші чотири дні тижня – м’ясні страви, але накладає на мирян обов’язок: перед обідом і перед вечерею проказувати п’ять разів “Отче наш” і п’ять разів “Богородице Діво”, а духовні особи мають відмовляти, крім того, п’ятдесятий псалом.
Згідно з канонами Партикулярного права УГКЦ, у всі дні посту та періоди загальниць вірні зобов’язані утримуватися від організації та участі в гучних забавах, весіллях, танцях, розвагах тощо.
Під час Петрівки вірні зобов’язані: у середу та п’ятницю утримуватися від споживання м’ясних продуктів і страв; у понеділок, вівторок та четвер дозволено всі види їжі.
Від будь-якого обов’язку посту звільняються: діти до 14 років та особи, яким виповнилося 60 років; важкохворі; вагітні; матері після пологів і ті, що годують груддю; ті, що подорожують (якщо час подорожі перевищує вісім годин); ті, що важко працюють; ті, що харчуються зі столу інших; убогі, котрі живуть з милостині.
[…] Джерело […]