«Милість миру»: в Івано-Франківську відбулася презентація фільму про Кирила Стеценка

0
108

22 січня цього року в кінотеатрі «Люм’єр» м. Івано-Франківська відбулася презентація фільму «Кирило Стеценко. Милість миру». Даний проєкт реалізували до 140-ї річниці геніального українського композитора — Кирила Стеценка. Духовні твори у кінострічці виконані Івано-Франківським камерним хором «Воскресіння». 

Проєкт «Кирило Стеценко. Милість миру» репрезентує шість різних творів знаменитої сакральної частини Літургії «Милість миру» (анафора), що звучить під час Божественної Літургії у момент перетворення хліба та вина у Тіло і Кров Христа.

Фінансування проєкту «Кирило Стеценко. Милість миру» здійснювалося зі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2022 Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut. Співфінансування здійснено за підтримки міського голови Руслана Марцінківа Департаментом культури Івано-Франківської міської ради. Директор департаменту — Надія Загурська.

Безпосередньо перед показом фільму відбулася пресконференція, на якій творці розповіли про особливості реалізації даного проєкту. Першим слово мав керівник проєкту, диригент камерного хору «Воскресіння» та голова Івано-Франківського обласного відділення Національної всеукраїнської музичної спілки — Володимир Рудницький:

 «Сьогодні у нас непересічна подія, велике свято — День злуки ЗУНР та УНР, та ще й презентація фільму «Кирило Стеценко. Милість миру». Цей фільм – про життя і творчість українського композитора, який народився у 1882 році, а вже 100 років Кирило Стеценко керує ангельськими хорами. У фільмі представлено шість виконань твору «Милість миру» у голосах хору «Воскресіння». Окрім того, у стрічці є розповіді багатьох спікерів із різних галузей: історії, музикознавства та розповіді від представників духовенства. А ще у даному фільмі є кілька художніх частин».

Роман Дзундза — режисер та продюсер проекту, зазначив: «Всі речі, які відбуваються візуально, ми намагалися підкреслити з точки зору музичності, темпу та відчуття музики. Насправді «Милість миру» — це про творення культури. Адже ми сьогодні перебуваємо у подібних умовах, що й Стеценко 100 років тому, коли творилася УНР, коли українська культура намагалася себе проявити, відділитися від російської. Ми старалися всім нашим творчим проєктом показати, що, незважаючи на те, що все тільки створювалося, ми мали величезний культурний та мистецький багаж для того, щоб Україна постала. Тому це перш за все музичний та культурний проєкт. Він про можливості та неможливості».

Відтак слово мав Андрій Русиняк — генеральний директор ТРК «РАІ» та «UMP Group», який розповів про особливості монтажу та технічної роботи щодо фільму. А також наголосив на тому, що сьогодні всі ЗМІ повинні брати участь у створенні таких історичних картин, аби відродити цей забутий, знищений пласт історії й підняти його з низин. Також п. Андрій подякував усім, хто брав участь у знімальних процесах цього проєкту.

Іван Тимків — помічник режисера – мовив: «Надзвичайно важливим є даний проєкт. Бо ми бачимо, що ворог нищить нас, починаючи з культури, хоче знищити нашу ідентичність. Тому завдяки таким проєктам ми заявляємо всьому світу, підіймаємо із глибини хто ми є. Як на мене, музичний фільм «Милість миру» — це про українців та нашу культуру. Кирило Стеценко не просто творив, він відображав усіх нас у той час».

Наступним слово мав міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків: «Насамперед, вітаю всіх із Днем Соборності нашої держави, який відзначаємо сьогодні. А Кирило Стеценко справді є тим, який жив у той час, коли проголошувався День Соборності й дух тієї епохи, епохи боротьби за Українську державу в ті роки. Вони надзвичайно важливі й сьогодні».

Далі міський голова розповів, що нещодавно військові привезли йому книжки з деокупованих територій, які були знайдені у школах. Наші захисники привезли кілька підручників з історії та російської літератури, які наповнені україноненависною ідеологією. У них детально розписано те, що України, як держави, ніколи не існувало.

 «Тому надзвичайно важливо, щоб наша героїка, наші Герої, які не завжди є відомими назагал, були увіковічнені у фільмах, книжках та новітніх технологіях. А ми завжди будемо підтримувати такі ініціативи», – підкреслив Руслан Марцінків.

Композитор Марія Ярмак сказала: «Минулого року ми спільно працювали над проєктом «Невідомий Бортнянський». Сьогодні ж ми відкриваємо музику Стеценка для світу. Зараз я багато перебуваю за кордоном, проводячи там різноманітні музичні заходи. І ви знаєте, про Україну говорять всюди, Україна у заголовках всіх газет. Але люди питають: «Як звучить Україна?». І власне, цей проєкт ми реалізовуємо для того, аби показати наскільки багатим є творче минуле нашої країни, відкрити імена тих, ким би пишалися у всьому світі. І при створенні музичного ряду дуже хотілося передати саме музику Стеценка, показати його стилістику, мелодії та мотиви й хорові фрагменти, аби краще їх запамʼятати».

На завершення слово мала Надія Керинкевич — учасниця хору «Воскресіння». Від імені всіх учасників хору вона подякувала за можливість творити та розвивати українську культуру й духовність.

Відтак відбувся показ фільму, а наприкінці всі учасники знімального процесу, зокрема хору «Воскресіння», вийшли на середину та подякували глядачам за увагу.

Завершився показ кінострічки виконанням гімну України та гучними оплесками за якісно створений продукт.

Фільм «Кирило Стеценко. Милість миру» є у вільному доступі. Його можна переглянути на платформі «YouTube» на сторінці «Музична спілка Івано-Франківське обл. відділення».

Це цікаво:

Чи знали ви, що Кирило Стеценко – не лише знаменитий композитор, хоровий диригент та громадський діяч, а й видатний педагог музичного мистецтва?

Стеценко свідомо вибрав долю народного учителя і всіляко намагався втілити задум щодо запровадження загальної музичної освіти у школах. Він став автором перших національних підручників з музичного виховання, видав «Початковий курс навчання дітей нотного співу» і «Шкільні співаники», які базувалися на фольклорі й складалися за принципом наступності – від простішого до складнішого. Перша частина містила веснянки, щедрівки, колискові, дитячі ігри й марші, друга — жартівливі, історичні, бурлацькі, побутові пісні; третя — власні хорові обробки та обробки творів М. В. Лисенка, М. Д. Леонтовича, Я. Д. Степового.

 «З великої скарбниці української народної творчості необхідно черпати все, що могло б зародити в чистій душі дитини ті найвищі ідеї, втілення яких в життя принесло б народу і батьківщині щастя… І на цих перлинах народної творчості, на його думках і піснях, вчителі повинні перш за все виховувати себе; збірки народної творчості повинні бути у них під руками, щоб на їх одвічній красі будувати виховання», — писав Кирило Стеценко.

Як народний інтелігент, Кирило Стеценко вважав своїм обов’язком відстоювати культурну просвіту. Він виступив ініціатором створення в консерваторії кафедри народної музики, відкриття в десяти великих містах України музичних шкіл, заснування кобзарської школи, диригентського інституту, відкриття музичних факультетів при університетах для навчання шкільних учителів музики й співів, які б забезпечили якнайширше впровадження музичної культури.

Христина ГАМАНЮК.