2 лютого Кузьма Скрябін назавжди пішов. Його голос звучить і нині. І не тільки в піснях. 10 цитат улюбленого кумира
2 лютого 2015 року на трасі Кривий Ріг – Кіровоград автівка “Тойота Секвоя” зіткнулася з молоковозом. Трагедії на автошляхах стаються, на жаль, чи не кожного дня. Однак ця була особливою: за кермом “Тойоти Секвої” був лідер гурту “Скрябін” – культового на ранній українській електронній сцені – Андрій Кузьменко (Кузьма). Співак, композитор, поет, письменник, телеведучий, продюсер та актор, який повертався з концерту в Кривому Розі до Києва, від отриманих травм загинув на місці. Йому було 46 років.
Відтоді щороку на річницю загибелі музиканта вся Україна вшановує його пам’ять. Не через те, що він був святим. Не був. Бо помилявся і подекуди робив вчинки, про які потім шкодував. Як і всі люди. Але став символом нового покоління українців. Уродженець Самбора на Львівщині, за освітою стоматолог, що від 1989 року й до смерті був лідером гурту “Скрябін”, Кузьма зумів міцно проник навіть у душі тих, хто мав інакші музичні смаки, а не синті-поп, постпанк, техно чи поп-рок і поп-музика, в яких пробував себе гурт. Пісні “Старі фотографії”, “Мам”, “Люди, як кораблі”, “Спи собі сама”, “Мовчати” та чимало інших із тих 20 альбомів, що видав, хвилюють і сьогодні. Зрештою, як читаються написані Кузьмою повісті “Я, “Побєда” і Берлін” (за мотивами якої вже невдовзі вийде фільм), “Я, Паштєт і армія” та “Місто, в якому не ходять гроші”. І як розходяться соціальними мережами його цитати, незалежно від дат його біографії.
Бо відверті. Бо щирі. Бо завжди у саме серце…
10 цитат Кузьми:
“Ти сам собі країна, зроби порядок в своїй голові”
“Можна опустити руки і сказати: немає грошей, немає бажання… А можна засукати рукави і вже зараз плекати своє майбутнє”
“Доки ми будемо сидіти і радіти, що на моїй вулиці не стріляють, доти буде війна. Нейтральним бути не можна. Війна не може бути на якійсь певній частині території, якщо вона заходить, то це біда для всіх”.
“Якщо всі мовчать, то всім все подобається. Руїна в нас всередині”.
“Не терпіть. Завжди говоріть хаму, що він хам”
“Не дзвоніть батькам у телефони, дзвоніть прямо в двері”.
“Помітив, що для того, щоб зробити людину щасливою, не потрібні якісь величезні простори. Досить включити фантазію і облаштувати той мінімум, який вже є, щоб відчувати себе краще”.
“Я у свої 46 років розумію, що нейтральним бути не можна. Після місяців війни виходить, що є два паралельні світи: в одному йде війна, а в іншому – вона не йде. Причому на території однієї країни. В одному – гинуть люди, а в другому – абсолютно не поміняли спосіб свого життя: ходять по салонах краси, по дорогих ресторанах, ведуть світські бесіди, витрачають гроші і абсолютно не переймаються ні матеріально, ні духовно за те, що відбувається в нашій країні. Війна не може бути на якійсь певній частині території, якщо вона заходить, то це біда для всіх. І тому нейтральним бути не можна”.
“Яка різниця, скільки років тим кедам, якщо ти гуляєш у них Парижем”.
“Змінюйте світ на краще, піклуйтеся про нього, тому що ви в ньому живете!”