Рішення на запит вірян. Чому УКГЦ перейшла на новий календар

0
81

Рішення про перехід Української Греко-Католицької Церкви на григоріанське літочислення було виваженим. Цьому кілька років передували численні дискусії. Про це в ефірі Суспільного заявив Ігор Яців, керівник Департаменту інформації УГКЦ. 

“Це рішення не є не перезрілим, не недозрілим. Це рішення, яке настало завдяки дискусіям, обговоренню, готовності слухати одне одного”, — сказав Ігор Яців

Він зазначив, що перед проведенням Синоду Української греко-католицької церкви по всій Україні були проведені опитування духовенства і мирян про їхнє очікування та готовність доєднатися, прислухатися до рішення ієрархії та перейти на новий календар. 

“І тому це рішення є дозріле. Більше того, ті опитування показали, що, за нашими оцінками, близько 90% вірян — “За” це рішення. Це дуже велика кількість людей, і велика певність і надія, що календарна реформа не принесе календарної війни. Тобто не буде поділів, конфліктів всередині церкви через те, що хтось має іншу думку”, — підкреслив Ігор Яців

За його словами, календарна церковна реформа відбуватиметься поетапно. Ті парафії чи поодинокі громади, які ще не готові перейти на григоріанський календар з 1 вересня 2023 року, можуть залишатися на юліанському календарі до 2025 року.

“Вони мають час до вересня 2025 року для того, щоб про це думати, дискутувати. А церква, зі свого боку, має за завдання допомогти цим людям переконатися, тобто зайнятися просвітою, поясненням. І відповідні компетентні органи нашої церкви це вже починають робити. Про те, щоб люди просто зрозуміли, що це є правильний крок — не емоційний, не політичний”, — каже Ігор Яців.

Він зауважив, що перехід на новий календар — це прагнення синхронізації церковного і світського життя. 

“Реформа календаря потрібна, бо той календар, за яким ми жили та живемо до 1 вересня, юліанський календар, він відстає від реального календаря, за яким живе країна, за яким живе світ. Григоріанський календар випереджає юліанський на 13 днів. Від 1 вересня все зміниться, і Різдво в цьому році ми будемо святкувати 25 грудня”, — додав керівник Департаменту інформації УГКЦ Ігор Яців.

Що відомо про перехід УГКЦ на новий календар

З 1 вересня 2023 року Українська Греко-Католицька Церква в Україні переходить на новий стиль святкування. ПЦУ теж думає про перехід на новий календар, але очікує рішення Архієрейського Собору, який має відбутися у травні.

Як зазначили в УГКЦ, рішенню Синоду передували прохання вірян та консультації із духовенством та чернецтвом церкви.

Згідно з постановою Синоду, УГКЦ в Україні “переходить з 1 вересня за новим стилем (початок Індикту) 2023 року Божого на новий стиль для нерухомих свят із збереженням чинної Пасхалії”.

Відповідно до цього рішення, всі фіксовані свята УГКЦ в Україні святкуватиме за новим стилем. Зокрема, Різдво Христове – 25 грудня, Богоявлення – 6 січня, Благовіщення Пресвятої Богородиці – 25 березня, Покров Пресвятої Богородиці – 1 жовтня, Святого Миколая – 6 грудня тощо. Перехід на новий стиль відбудеться саме 1 вересня, адже у цей день розпочинається новий літургійний рік.

Парафії, які ще не готові до такого кроку, матимуть можливість з дозволу свого єпископа до вересня 2025 року святкувати нерухомі свята за старим стилем (Різдво Христове – 7 січня, Богоявлення – 19 січня, Благовіщення – 7 квітня тощо).

Пасху і всі пов’язані з нею свята УГКЦ в Україні святкуватиме за старим стилем, як раніше.

Джерело