У четвер, 16 лютого, Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав Шевчук, у рамках свого архіпастирського візиту зустрівся зі студентською молоддю Прикарпаття. Зустріч відбулася в Університеті Короля Данила, що знаходиться у м. Івано-Франківську.
На захід зібралися студенти Університету Короля Данила та інших закладів вищої освіти м. Івано-Франківська, викладачі й професори, працівники ЗМІ та представники влади.
Супроводжували Патріарха Святослава Архієпископ і Митрополит Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ Владика Володимир Війтишин спільно з душпастирями Архієпархії.
Спочатку Блаженнішого Святослава урочисто зустрів ректор університету Мирослав Іванович Луцький, а згодом у стінах закладу його вітали студенти разом з викладацьким складом. Далі усі присутні виконали духовний гімн України «Боже Великий, Єдиний».
Спілкування у форматі відкритої зустрічі з успішними людьми розпочалося зі вступного слова Глави УГКЦ, який поділився духовними та просвітницькими настановами й подякував молоді за присутність.
Насамперед Предстоятель зазначив, що зараз нам усім дуже важливо мати нагоду спілкуватися наживо, побути разом і укріпити нашу духовність, підтримувати одне одного чи просто посміхнутися.
«Я сподіваюсь, що наша сьогоднішня зустріч буде неформальною. Бажаю, щоб ми, вийшовши сьогодні з цієї зали, стали трішки кращими, ніж коли зайшли», – звернувся до присутніх Блаженніший.
А відтак додав:
«Я б хотів, щоб ми разом з вами могли над чимось поміркувати й щось для себе усвідомити, щоб ми справді ствердилися у нашій незламній волі йти далі, у боротьбі за свободу й незалежну Україну».
Після цих слів Патріарх закликав присутніх пам’ятати, що для того, аби ця зустріч відбулася, хтось платить своїм життям.
«Кожна частина України по-своєму переживає цю війну, по-своєму усвідомлює, що ж означає це жахливе слово. Усі, хто перебув під обстрілами, стали лякливими, та попри це, сьогодні всім стало очевидно: ми не тільки страсно-терпимий народ, ми – народ Героїв і переможців».
«Тому сьогодні, маючи цю зустріч, пам’ятаймо за тих, хто там під бомбами й ракетними обстрілами боронить нашу Батьківщину. Нехай вони завжди будуть на першому місці в наших думках і в наших молитвах», – наголосив Архієрей.
Згодом Глава УГКЦ привітав університет Короля Данила з недавнім 25-річним ювілеєм й додав, що це є цікавою паралеллю із 1125-літньою річницею міста Галича.
Зокрема Предстоятель говорив про виклики війни, перед якими зараз знаходиться український народ і молодь.
«Ідеологічним підґрунтям цієї війни є те, що хтось хоче зламати силу закону чи силу права – громадянського чи міжнародного. Нам хочуть нав’язати сліпу, безглузду і брутальну ідею того, що “закон у того, хто має силу”. Бачимо, що зараз діється на окупованих територіях. Не можемо не думати про наших вірних у Запоріжжі, Луганщині, Донеччині, Криму й на окупованій Херсонщині», – мовив Глава УГКЦ.
Також він нагадав про подвиг полонених священників, яких нині катують, аби домогтися підтвердження безпідставних звинувачень.
Опісля, Блаженніший згадав усім присутнім, що основою всякого закону є природне право, яке полягає у тому, що Господь Бог створив людину і дав їй розум та волю, а тому ми всі є носіями раціональної й розумної людської природи, а відповідно, можемо творити правове середовище, у якому живемо.
«Гаслом, яке веде нас до перемоги України, є гасло: “Вірю у Збройні сили України!”. Та для того, щоб цю перемогу, яку ми здобудемо, втримати, мусимо сказати собі: “Вірю в українську сім’ю!”, бо якщо сьогодні молоді дівчата та хлопці не будуть мати відваги в Україні закладати сім’ї та тут народжувати дітей, то для кого ми воюємо? В ім’я чого здобуваємо свою незалежність?», – підсумував Предстоятель.
Насамкінець своєї промови Архієрей додав:
«Бажаю усім вам успіхів! Щоб ви стали успішними людьми, а тоді успішною буде наша вільна, незалежна Україна!».
Відтак, студенти могли поставити запитання Главі УГКЦ.
Так, відповідаючи на них, Блаженніший Святослав говорив про роль Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, календарне питання, наступні кроки Української Греко-Католицької Церкви, а також про військове капеланство.
«Всеукраїнська Рада Церков є голосом наших парафіян, тобто голосом громадянського суспільства. В тоталітарних країнах такого суспільства немає, бо там усе контролює влада», – сказав Глава УГКЦ про Всеукраїнську Раду Церков.
Він також додав, що найкращим підсумком поїздки до Ватикану, потужного “майданчику” міжнародного права, стали слова Папи Франциска: “Я бачу, що більше немає католицької України, православної України, протестантської, юдейської чи мусульманської… Сьогодні всі діти рятують свою маму – Україну”.
Патріарх розповів, що напрямками, над якими працюватиме Українська Греко-Католицька Церква, є лікування ран війни – фізичних і духовних, підтримка інституту сім’ї, а також допомога внутрішньо переміщеним особам та людям, що покинули межі нашої країни.
Також він поділився новиною, яка відгукнулася гучними оплесками молоді: 24 лютого, у річницю страхітливої повномасштабної війни, у Королівстві Великої Британії і Північної Ірландії загальнонаціональною хвилиною мовчання вшанують усіх жертв війни в Україні.
Згодом Блаженніший Святослав розповів про наміри Церкви щодо навчання душпастирів, які допомагатимуть зраненим людям:
«Ми хочемо, щоб кожен наш священник пройшов сертифіковану програму, щоб знати, як допомагати тим, які є зранені і до якого фахівця їх направити».
Цікаве питання поставив студент Віталій. Він запитав: «Як збільшити релігійно-просвітницьку й інформаційну діяльність з українською молоддю, зокрема на східних, північних та південних теренах України?».
На що Архієрей відповів: «Віталію, допоможи нам». Він пояснив, що духовність молодого покоління надзвичайно важлива, але ніхто не популяризуватиме віру в Бога серед молоді дієвіше, ніж сама молодь.
Відтак слово мав Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир, який звернувся до студентства:
«Дивлюся на вас і відчуваю себе молодим! Ми хочемо, щоб ви були з нами, бо все що робимо – ми робимо для вас. Ви – наша Церква майбутнього, ви і є наше українське майбутнє. Сьогодні ми складаємо іспит несправедливої війни – бути в Україні гідними українцями. Тому єднаймося, а в єдності ми переможемо і збудуємо наше щасливе майбутнє!».
Насамкінець відбулося вручення дипломів для випускників. П’ятнадцятьом найстараннішим магістрам вручив їх Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук, а згодом дипломи випускники отримували з рук ректора університету п.Мирослава Луцького, Архієпископа та Митрополита Івано-Франківського Владики Володимира Війтишина, міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа та міського голови Галича Олега Кантора.
В свою чергу народна депутатка Оксана Савчук вручила викладацькому складу грамоти від Міністерства освіти і науки України.
Відтак, нагородили й Блаженнішого Святослава – йому вручили диплом почесного доктора Університету Короля Данила.
«Я хочу посвятити цей почесний докторат українській молоді, бо сьогодні вона на своїх плечах виборює свободу нашої Батьківщини. На плечі молоді упав найважчий тягар війни. Дівчата й хлопці, — це для вас», – подякував Глава УГКЦ.
На завершення Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук благословив усіх присутніх.