Дика природа навесні: про що варто пам’ятати під час відвідування

0
43

Весна — час народження нового життя у дикій природі. Саме зараз чимало видів тварин готується стати батьками або вже піклується про своє потомство. Період розмноження — є вкрай важливим для них, саме тому потребує нашого шанобливого ставлення. Але також навесні ми все частіше намагаємося бути на природі задля відпочинку, емоційного перезавантаження чи фізичної активності. Своїми необережними діями ми можемо потурбувати дику природу, або завдати шкоди, включно і собі.

Як уникнути цього? Ми зібрали корисні поради та алгоритми, як діяти у різних ситуаціях перебуваючи на природі.

Підтримуємо сезон тиші

У період з 1 квітня до 15 червня в Україні діє Сезон тиші — природоохоронний захід, прописаний у Законі України (Стаття 39 ЗУ “Про тваринний світ”). Протягом цього періоду забороняється діяльність, яка є джерелом підвищеного шуму та неспокою: стрільба, вибухові роботи, феєрверки, санітарні й будь-які рубки лісу, вилов риби та підводне рибальство, використання моторних маломірних суден, проведення спортивних змагань, ралі тощо. Заборона стосується усіх, хто веде господарську діяльність у лісах, степах та біля водойм, а також тих, хто мешкає чи перебуває на цих територіях, як турист.

З березня 2022 року дію Сезону тиші призупинено до кінця воєнного часу задля забезпечення обороноздатності країни, а саме для можливості вести господарську діяльність, наприклад заготовляти деревину, проводити розмінування, будівництво, перевезення тощо. В умовах війни таке рішення є необхідністю.

Та чимало з нас перебувають зараз на територіях, де немає активних бойових дій, не проводиться відбудова зруйнованої інфраструктури, чи роботи з розмінування. Ми відвідуємо природу як туристи та можемо дотримуватися основних правил сезону тиші, щоб зменшити турбування диких тварин у цей найважливіший у їхньому житті період.

Радість від перших весняних квітів

Первоцвіти — рідкісні й зникаючі види рослин, частина з яких (підсніжники, крокуси, білоцвіт, сон-трава, черемша тощо) суворо охороняються законом та занесені до Червоної книги України. Їх не можна зривати чи викопувати, адже такі дії можуть спричинити зменшення їхньої популяції, а також загрожують їх повним знищенням. Також первоцвіти є джерелом живлення для багатьох комах. Позбавлення їх цієї поживи, може призвести до порушення балансу в природі та екосистемі.

Читайте наш матеріал “Як зберегти ранньоквітучі рослини?”, милуйтеся ними у дикій природі, вивчайте та фотографуйте квіти за допомогою мобільних додатків PlantSnap чи iNaturalist, але ні в якому разі не зривайте їх!

Натрапили на дитинча дикої тварини?

Починаючи з середини весни та протягом літа люди можуть натрапити на дитинчат диких звірів чи птахів. Це пов’язано з завершенням періоду активного весняного розмноження і появою потомства. Під час такої зустрічі у людини може виникнути враження, що тварину покинули батьки і їй потрібно допомогти. Однак, дуже часто це враження — хибне. І у спробі врятувати дитинча, йому, навпаки, можна ще більше зашкодити. Дізнавайтеся як правильно діяти, якщо ви помітили самотнє дитинча дикої тварини на природі.

Паління вбиває

Спалювання листя і сухої трави має негативні наслідки як для здоров’я людини, так і для природи. При згорянні однієї рослинних залишків у повітря вивільняються мікрочастинки диму, до складу яких входить пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали й низка канцерогенних сполук. Небезпека полягає й у провокуванні лісових пожеж, руйнуванні екосистеми, загибелі диких тварин і, навіть, травмуванні та загибелі самих паліїв. Ті, хто стверджує, що спалювання трави необхідне, помиляються самі та вводять в оману інших. 

Чому не можна спалювати траву і до чого це призводить ми пояснюємо у спеціальному матеріалі “Природа у вогні. 14 причин, чому не можна спалювати траву”.

Безпека на природі та безпека природи

Навіть під час війни запит українців на рекреацію не зникає. Природа стала для нас новим “місцем сили”. Та не усі локації є безпечними чи придатними для відпочинку та перезавантаження. До прикладу, після закінчення активних бойових дій та деокупації на деяких територіях відбуваються роботи з розмінування. Також під час воєнного стану у країні діють обмеження для відвідування певних природних територій навіть у тилових областях. Перевіряйте актуальну інформацію щодо тимчасових обмежень відвідувати природні ділянки на офіційному сайті своєї обласної військової адміністрації!    

Як зробити своє відвідування природи безпечним для життя і здоров’я, чому природа ближче, ніж нам здається, та як не нашкодити довкіллю під час війни дізнавайтеся у матеріалі “Де шукати місця сили під час війни, і чому ліси – не найкраща ідея. Спецпроєкт WWF-Україна і ШоТам”.

Війна руйнує не лише людські життя, а й екосистеми, що потерпають від пожеж, ракетних обстрілів та замінування. Дізнайтеся також “Як бойові дії впливають на екосистеми, та чи зможе природа відновитися самостійно – спецпроєкт WWF-Україна та ШоТам”.

Допомога пораненій тварині

Бойові дії руйнують природні екосистеми, ранять, контузять, вбивають та змінюють типову поведінку диких тварин, які їх населяють. Наприклад, дезорієнтовані, голодні та шоковані тварини можуть заходити до населених пунктів. Однак, незалежно від того в якій частині України ви знаходитеся, відвідуючи природу можна натрапити на поранену дику тварину. Тому варто знати як допомогти пораненій дикій тварині, аби не нашкодити ні собі, ні їй. Алгоритм дій є однаковим, як для безпечних, так і для деокупованих територій, та зони бойових дій.

Джерело