П’ятеро ветеранів на протезах із Києва, Житомира, Чернігова, Чернігівщини та Черкас зібрали 6 млн грн на потреби військових під час походу Чорногірським хребтом у Карпатах. За цей час вони подолали понад 30 км та фінішували на Говерлі, розповів Суспільному один з учасників маршруту Олександр Швецов.
Окрім спорядження, ветерани несли по 10 кг піску. З кожним зібраним мільйоном — скидали по кілограму. Також їх супроводжували два провідники.
“Коли ми вийшли на Говерлу, то у кожного було ще по 5 кг. На Говерлі ми все це скинули. У нас є відео, все було чесно”, — каже Олександр Швецов.
За його словами, похід — це ідея самих ветеранів. Його основна мета — зібрати 10 млн грн на потреби бригад, у яких вони воювали. Також ветерани звернулися до фонду Сергія Притули, щоб з його допомогою закупити все необхідне на ту суму, яку назбирають.
Окрім цього, маршрутом Карпатами чоловіки хотіли мотивувати й інших бійців, які отримали поранення на війні.
“Цим походом ми хотіли показати хлопцям і дівчатам, які з такими пораненнями, що все — можливе, що можемо долати дистанції навіть більші, ніж здорові люди. Це була мотивація на майбутнє, психологічна реабілітація. Цим ми показали своїм побратимам і посестрам, що все — в наших руках, що можемо долати такі перепони, й найголовніше — ми допоможемо своїм бригадам здолати Москву, й Україна буде вільною”, — розповідає Олександр Швецов.
Ветеран Олександр Швецов родом — із Житомира. Він воював у 2014 році. Отримав поранення 4 липня під Луганськом. Його ліву ногу протезували у 2015 році у Києві. Однак, каже ветеран, спочатку йому було психологічно важко це сприйняти, тож протез тривалий час лежав у його ванній кімнаті, допоки про це не дізналися волонтери.
“Вони вирішили мене відправити у школу ходи в Австрію. Я, коли туди приїхав і побачив, що дідусі й бабусі, яким по 70 років, ходять на протезах, подумав: у свої 29 років я не буду сидіти у візку. Я ходитиму. І з того часу намагаюся якнайбільше ходити й ділитися якимись “лайфхаками” щодо цього з іншими. Хочу, щоб вони не витратили на це стільки ж років, як я”, — розповів Олександр Швецов.
Раніше ветеран Олександр Швецов організовував піший хід з Одеси до Карпат. Під час нього він зібрав майже 300 тис. грн для допомоги побратимам.
Ще один учасник благодійного походу — Денис Шеренговський із Черкас. Він розповідає, що воював у 2014 та 2022 роках. Отримав поранення у 2022 на Донеччині. Його також протезували у Києві.
“Я хотів протезуватися в Україні, не хотів їхати за кордон. Розумів, що буде багато людей, яким треба протезуватися, і потрібно розвивати наше українське протезування. Я задоволений своїм протезом, він мене “підняв” на Говерлу Чорногірським хребтом. У нас був досить складний маршрут”, — каже Денис Шеренговський.
Ветеран каже, що Україна — неймовірно красива. Чоловік вперше пройшовся Чорногірським хребтом і вражений краєвидами. За його словами, було не легко, однак мотивувало бажання допомогти побратимам, а також люди, які вітали ветеранів дорогою.
“Ми випробували насамперед себе, на що здатні, як команда, як кожен з нас. Я дуже задоволений цим походом. Маю на цей час багато сил, воно дуже мотивує. І насправді я хочу, щоб це змотивувало інших хлопців, які отримали поранення і не розуміють, що буде далі. Після поранення я теж не розумів, що можу, що не можу, але все можливе. Насамперед треба брати себе в руки й робити. Ми переможемо — це 100%”, — говорить ветеран.