З нагоди Всесвітнього дня продовольства, в центрі цьогорічних відзначень якого проблематика, пов’язана з доступом до води, Папа Франциск надіслав послання на ім’я Генерального директора ФАО, в якому наголошує на необхідності гарантувати всім доступ до водних ресурсів, які ніколи не повинні розглядатися як простий товар.
Об’єднати зусилля та знайти ідеї, необхідні для того, щоби вода ставала надбанням кожного, щоб вона краще розподілялася та управлялася у сталий та раціональний спосіб. Такі заклики знаходимо у посланні Папи Франциска з нагоди Всесвітнього дня продовольства, що відзначається 16 жовтня, як повідомляє українська редакція «VaticanNews».
«Вода — це життя, вода — це їжа. Нікого не залишати позаду», — такою є тема цьогорічного відзначення. В посланні, адресованому Генеральному директорові Сільськогосподарської та продовольчої організації ООН Цюю Дуньюю, Святіший Отець розглядає різні аспекти цього гасла, зазначаючи, що «стан голоду і недоїдання, який серйозно ранить багатьох людей, є результатом несправедливого накопичення несправедливості і нерівності, що залишає багатьох викинутими на узбіччя життя і дає змогу небагатьом насолоджуватися становищем хизування і розкоші».
Вода — це життя
Коментуючи зазначену тему, Папа підкреслює, що вода, яка є запорукою виживання, сьогодні перебуває під загрозою як у тому, що стосується її кількості, так і якості. «У багатьох куточках планети наші брати і сестри хворіють або помирають саме через відсутність або нестачу питної води. Посухи, спричинені зміною клімату, роблять величезні регіони неродючими і завдають величезної шкоди екосистемам і населенню. Свавільне управління водними ресурсами, їх викривлене використання та забруднення, найбільше шкодить бідним верствам населення і є ганебним неподобством, перед яким ми не можемо стояти, склавши руки», — наголошує він, підкреслюючи необхідність інвестувати «в інфраструктуру, каналізаційні мережі, системи очищення стічних вод, особливо у віддалених і депресивних сільських районах». Водночас, важливим є «опрацювати освітні та культурні моделі, що посилюватимуть чутливість» щодо необхідності шанувати й берегти це першочергове благо, яке «ніколи не повинно розглядатися як просто товар, як предмет торгу або об’єкт спекуляцій».
Вода — це пожива
Торкаючись теми води як суттєвого елемента для гарантування продовольчої безпеки, незамінного в сільському господарстві, Папа вказав на потребу впровадження «ефективних програм, які запобігатимуть витокам у зрошувальних системах». Йдеться також про використання пестицидів і добрив, які не забруднюють воду, про сприяння заходам, які гарантуватимуть доступність водних ресурсів, щоб запобігти серйозному дефіциту води, який може стати причиною конфліктів. Потрібні «науково-технічні та цифрові інновації», які слугуватимуть забезпеченню «сталого балансу між споживанням і наявними ресурсами». «Для цього міжнародні організації, уряди, громадянське суспільство, бізнес, академічні та науково-дослідні установи, а також інші суб’єкти, повинні об’єднати волю та ідеї для того, щоб вода ставала надбанням усіх, краще розподілялася та управлялася у сталий та раціональний спосіб», — наголосив Святіший Отець.
Посилення співпраці
Врешті, відзначення Всесвітнього дня продовольства, за словами Папи, повинно нагадати про необхідність дій, що ґрунтуються на відповідальній і чесній співпраці. «Наш світ надто взаємозалежний і не може дозволити собі розкіш поділу на блоки країн, які просувають власні інтереси у неправдивий і спотворений спосіб. Натомість ми покликані мислити і діяти в категоріях спільноти, солідарності, прагнучи поставити на перше місце життя всіх, а не привласнення благ небагатьма», — пояснює він, запевняючи в зусиллях Церкви, спрямованих на те, щоб сіяти необхідні для цього цінності.