У той час, як українські католики готуються до чергового Різдва посеред війни, архиєпископ Борис Ґудзяк нагадує усім: «Ваші молитви відвертають кулі…»
Архиєпископ Борис Ґудзяк, митрополит Української Католицької Церкви у США, був тісно пов’язаний з українськими та американськими справами, особливо після початку повномасштабної війни Росії проти України у 2022 році. Архиєпископ Борис, 63 роки, був ректором-засновником Українського католицького університету у Львові. Висвячений на єпископа у 2012 році, він отримав відповідальність за українських католиків у Франції, а також у Бельгії, Люксембурзі та Нідерландах. У 2019 році став архиєпископом і митрополитом Української архиєпархії Філадельфії. Він розповів Джону Грондельські з «National Catholic Register» про поточну ситуацію в Україні та своє служіння українським католикам в умовах війни.
Ви є українським архиєпископом і митрополитом Філадельфійським, але також дуже заангажовані в ситуацію з Церквою візантійського обряду в Україні. Ця Церква традиційно переслідується Російською Православною Церквою, що призвело навіть до її репресій за радянських часів. Якою є її ситуація в Україні сьогодні?
Ситуація в Україні сьогодні, як і раніше в радянські часи, була передбачена ще у XVIII столітті. Кожного разу, коли відбувається російська окупація української території, Українська Католицька Церква cхідного обряду опиняється під загрозою. Публічні заяви Путіна та позиція провідних ідеологів цієї війни, до яких належить і Глава Російської Православної Церкви Патріарх Кирило, є чіткими: не буде Української Держави, не буде незалежної української нації. Якщо росіяни досягнуть успіху, то не буде незалежної Української Православної Церкви і взагалі не буде Української Католицької Церкви. Не буде України.
Якщо хтось і сумнівався у жорстокості їхніх намірів, то відкриття воєнних злочинів у Бучі, Ірпені, Ізюмі та інших місцях розвіяло ці сумніви. Саме тому українці — католики, православні, протестанти, юдеї та мусульмани — всі, хто боїться геноциду, об’єдналися в унікальній солідарності, щоб захистити свою землю, свій народ, свою релігію і своє сумління.
Ви приєдналися до екуменічної та міжконфесійної делегації Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій у складі 16 осіб у Вашингтоні 31 жовтня, щоб поговорити про потреби України сьогодні. Чи змінилося на краще становище Української Греко-Католицької Церкви в сучасній Україні?
У 1946–89 роках Українська Католицька Церква була найбільшою нелегальною Церквою у світі. Радянський режим просто ліквідував її як видиму структуру. Її керівництво та вірні були ув’язнені, переслідувані та вбиті. Сьогодні українські католики вільні. Всі конфесії вільні. Тож, напевно, ситуація є кращою в незалежній Україні.
Під час візиту до Вашингтону делегації, про яку ви згадали, багато спостерігачів були приємно вражені. Вони побачили ортодоксального рабина, який сидів поруч з мусульманським муфтієм. Де ще, окрім України, ви б побачили після 7 жовтня мусульманських та юдейських лідерів, які солідарно, в унісон, виступають на захист Богом даної людської гідності?
Війна, яку Росія розв’язала проти України, є екзистенційною боротьбою для вашої країни. Проте деякі американці втомилися від цієї боротьби і запитують, чому Сполучені Штати мають бути зацікавлені в цьому конфлікті «в далекій країні, про яку ми знаємо дуже мало», перефразовуючи Невіла Чемберлена. Що ви їм відповідаєте? Навіщо підтримувати Україну?
Причин, звісно, багато, але я назву найбільш практичні. Повномасштабне вторгнення в лютому 2022 року, якому передували вісім років менш масштабної російської військової агресії, призвело до переміщення 15 мільйонів людей, з яких 8 мільйонів опинилися за кордоном. Якщо Росії буде дозволено просуватися далі, ще 10 мільйонів будуть змушені тікати. Це призведе до подальшої глобальної дестабілізації.
Російська агресія вже коштувала дуже дорого кожному американцю і кожній людині на цій землі. Через вторгнення Росії в Україну для всіх зросли ціни на газ, електроенергію та продукти харчування. Якщо ще 10 мільйонів людей будуть змушені тікати до Європи, європейське суспільство та його економіка будуть глибоко потрясені. Варто також пам’ятати, що до 40 % американської економіки так чи інакше пов’язано з європейською.
Ті, хто думає, що ми можемо якось ізолюватися від світових справ, просто не пам’ятають історії і не розуміють реального світу сьогоднішнього дня. Якщо Україна впаде, то не тільки відбудуться вищезгадані соціальні, суспільні та економічні зрушення, але й будуть величезні витрати, в тому числі і чобітьми на землю, на захист союзників Америки по НАТО: Польщі, Румунії, Словаччини, Литви, Латвії та Естонії. Найкраще, якщо зло геноциду, яке поширює Росія, зупиниться на відновленому українському кордоні.
Як католицький єпископ, що ви чули про душпастирські виклики, які стоять перед Греко-Католицькою та Римо-Католицькою Церквами в Україні у здійсненні душпастирського служіння в умовах війни?
Душпастирські виклики, які стоять перед католиками в Україні, величезні. Пастир покликаний пасти овець і, як сказав Папа Франциск, мати запах овець. В Україні вівці пахнуть труднощами війни, так само як і пастирі. Священники знаходяться поруч з тими, хто проливає свою кров. Вони в госпіталях. Вони надають їжу і притулок. Вони супроводжують біженців.
Саме завдяки солідарності католиків, православних, протестантів, юдеїв і мусульман, а також усіх людей доброї волі, незважаючи на ці великі потрясіння, ви не побачите в Україні великих таборів біженців, хоча 5 мільйонів людей є внутрішньо переміщеними особами.
Минулої зими Путін намагався заморозити українців. Йому вдалося зруйнувати енергетичну мережу України, системи електро- та теплопостачання, більш ніж на 40 %. Але ніхто не замерз. Ситуація важка, але ніхто не помирає з голоду. Цього року він знову намагається зробити те саме.
Повертаючись до Нью-Йорка з України під час однієї з моїх поїздок, я раптом усвідомив, що образ нью-йоркських безхатченків не схожий на той, який я бачив на вулицях міст і містечок в Україні. Там була неймовірна солідарність. Я твердо переконаний, що католики в Україні, які не лише чітко проголошували, але й практично моделювали принципи католицької соціальної доктрини, допомогли створити матрицю для цієї солідарності.
Потрібно підійти ближче, щоб побачити суспільство, яке, хоч і різноманітне, але об’єднується навколо основних принципів, які пропонує Ісус. Нагодувати голодних. Одягти нагих. Зцілювати хворих. Утішати тих, хто плаче і сумує.
Росія веде постійну дезінформаційну кампанію проти України. Як вона використовує релігію для просування своїх тверджень про те, що Україна не є державою, а українці — окремим народом?
Ідеологічна дезінформаційна кампанія, яку Росія проводить проти України, використовує релігію, щоб спробувати позбавити Україну її історії. Наприклад, часто згадується постать Володимира Великого. За два століття до заснування Москви цей правитель Києва, столиці сучасної України, прийняв християнство. Шляхом хитромудрих маніпуляцій і перекручування історичних фактів Володимир Путін намагається показати, що саме Володимир Великий Київський є ініціатором російської історії і російського християнства. Це так, ніби Наполеон, змушуючи Папу Римського коронувати його в Парижі, намагався привласнити історію Риму для Франції.
Значна частина американських і світових славістичних студій традиційно прийняла російський імперський наратив. Славістика в більшості університетів, навіть у Сполучених Штатах, обмежується вивченням Росії. Інтелектуальна деколонізація славістики та україністики має відбутися не лише в Росії, але й в Америці. Саме тому щорічний з’їзд славістів, що відбудеться у Філадельфії в грудні цього року, обирає деколонізацію як центральну тему.
З якими найбільшими труднощами ви стикаєтесь як єпископ у США, піднімаючи питання України серед своїх колег-прелатів? Яку екуменічну чи міжрелігійну підтримку ви отримали, якщо така була?
Я зворушений особливою і практично монолітною підтримкою України з боку католицьких єпископів Сполучених Штатів Америки. Вони очолюють і представляють понад 70 мільйонів католиків, які моляться за Україну, поширюють правдиву історію про несправедливості, вчинені російськими окупантами, і пропонують щедру допомогу. Католики, як правило, дуже добре розуміють, що відбувається. Нам потрібно працювати з деякими нашими братами-євангелистами.
Не всі північноамериканські православні лідери були чіткими і послідовними у своєму засудженні війни. Сьогодні існує потреба у внутрішній православній метаної в Росії та серед багатьох російських православних по всьому світу. Російська Православна Церква є постачальником неоколоніалізму та неоімперіалізму в той час, коли всі християнські конфесії каються за свою роль у таких історичних явищах.
Ми вдячні єврейській та мусульманській громадам за їхню солідарність. Ми страждаємо, коли бачимо зростання антисемітизму та проявів ісламофобії, а також страхітливі прояви множення антисемітських актів ненависті по всій країні та світі. Тероризм і насильство на Святій Землі, від яких страждають невинні — євреї, мусульмани і християни, — жахливі. Як було зазначено під час жовтневого візиту міжконфесійних релігійних лідерів до Вашингтону, мусульманський імам і єврейський рабин — обидва з України — могли б сидіти разом і говорити в знак солідарності про страждання, яких зазнають їхні віросповідання в цій країні.
Ми дуже стурбовані зростанням страху, нагнітанням страху та брязканням ядерною зброєю Путіна. Ми також маємо велику довіру до Господнього провидіння. Ми повинні дотримуватися правди. Ми повинні працювати заради миру, але миру справедливого. А справедливість і справжній мир завжди мають свою ціну. Свобода ніколи не буває безкоштовною.
Що робить Українська Католицька Церква в США для підтримки своїх братів і сестер в Україні?
Українські католики в США через різні організації зібрали десятки мільйонів доларів на гуманітарну допомогу. На кожній службі, багато разів на день, ми молимося, благаючи Господа, щоб Його мир був з нами і щоб правда перемогла в Україні та світі. Ми працюємо над тим, щоб пояснювати та інформувати добрих людей Сполучених Штатів про те, що відбувається в Україні, і про те, що російська агресія становить небезпеку для всього світу.
Митрополит Борис та отець Богдан Прах (Фото: Український католицький університет).
Український католицький університет є першим католицьким навчальним закладом, відкритим на території колишнього СРСР, і першим університетом з лона Греко-Католицької Церкви у світі. Що стало поштовхом до його заснування?
Український католицький університет (УКУ) був заснований на основі столітньої візії, яка раніше не могла бути реалізована через тоталітарне правління в Україні. Він прагне запропонувати відмінну освіту та цілісну формацію, яка бачить людину не лише як мозок, що підлягає програмуванню, але як інтегровану людську істоту з розумом, душею, тілом і духом.
Сьогодні атмосфера спільноти університету, його освітні програми та корпоративна культура є взірцем не лише для вищої освіти, але й для багатьох закладів в Україні. Президент Зеленський відвідав університет у січні минулого року. Тиждень потому він запитав отця Богдана Праха, ректора університету (2013–2023), чи не хотів би він стати міністром освіти країни, не знаючи, що католицький священник не може обіймати виборчу чи призначену політичну посаду.
Сьогодні УКУ має найвищий середній бал ЗНО серед вступників. Це університет, який обирають майбутні лідери країни. Католицька освіта впродовж історії, на різних континентах, давала бідним, пригнобленим, соціально маргіналізованим шанс на успіх у житті. У країні, де католики становлять менше 10 %, саме християнська матриця університету зробила УКУ привабливою моделлю для наслідування. Це спільнота академічних пошуків. Але це прагнення пом’якшене любов’ю і позначене наміром служити. Багато зусиль докладається для того, щоб ця євангельська ідентичність Українського католицького університету постійно зміцнювалася.
Що б Ви хотіли сказати американським читачам?
Я хотів би висловити американцям найглибшу вдячність українців, як католиків, так і людей різних віросповідань. Ваші молитви зупиняють кулі. Ваше розуміння істини в біблійній історії про Давида, який протистояв Голіафу, формує підтримку України в нашому суспільстві, і ця підтримка була щедрою і вирішальною. Я прошу вас продовжувати в тому ж дусі. Українці не здадуться. Будь ласка, продовжуйте їх підтримувати.
Цього року діти України переживатимуть своє друге Різдво в умовах війни. Окрім побажань миру від Князя Миру, що американці можуть зробити, щоб допомогти Церкві в Україні на це Різдво?
Для українських дітей це вже друге Різдво в умовах повномасштабної війни. Але, насправді, це їхнє 10-те Різдво, оскільки Росія окупувала Крим і Донбас у 2014 році.
Сьогодні у світі налічується 8 мільйонів українських вимушених мігрантів. Близько 300 000 прибули до Сполучених Штатів, що становить невеликий відсоток. Ми вдячні американцям, які відкрили свої серця і домівки для українців.
Кожен намагається зробити свій внесок. Є різні католицькі організації, які підтримують Україну. Фонд гуманітарної допомоги нашої митрополії розподілив майже 8 мільйонів доларів гуманітарної допомоги. Зазвичай ми можемо реагувати на запити з України швидше, ніж будь-яка інша гуманітарна організація в США. Ми реагуємо протягом двох-трьох тижнів, тому що, маючи мережу з 3 000 парафій і майже 3 000 священників, а також найбільшу неурядову організацію допомоги «Карітас Україна», Українська Католицька Церква має унікальну можливість працювати швидко і ефективно.