4 березня 1949 року на Буковині народився Володимир Івасюк — легенда української естради, геніальний композитор і блискучий співак, людина, яка подарувала світові пісню “Червона рута”. Пісні Івасюка у 1960-ті прославила на весь світ Софія Ротару, а сьогодні, за 50 років після створення, їх співають сучасні молоді виконавці.
Володимир Івасюк прожив неймовірно коротке і неймовірно насичене життя, встиг створити понад 100 пісень і залишив нащадкам спадок української естрадної музики. Він народився і виріс у місті Кіцмань Чернівецької області, з п’яти років опанував скрипку, пізніше, вже у музичній школі — альт і фортепіано. У 15 років написав першу пісню — “Колискову” на вірші свого батька. Івасюк був медиком за освітою і справжнім музикантом за покликанням: в 60-ті він почав виступати в телепрограмах Українського телебачення, де вперше прозвучали “Я піду в далекі гори”, “Червона рута” тощо. Його пісні виконували найвідоміші артисти того часу — Софія Ротару, Назарій Яремчук, Василь Зінкевич. Наповнені енергією, ритмом та світлом, вони миттєво стали гітами далеко за межами Радянського Союзу. Про це зазначають на сайті журналу “VOGUE”.
“Ми, українці, з колиски стаємо націоналістами, якщо матері співають нам українські колискові. Тому нас перевиховують у концтаборах”, — відома фраза Івасюка передає його життєву та громадянську позицію. Івасюк, син буковинського письменника та фольклориста Михайла Івасюка, був патріотом і принципово відмовлявся писати пісні російською мовою.
Як свідчить Музей меморіальної пам’яті, багато пісень Володимир Івасюк створював “під псевдонімом, оскільки не був членом спілки композиторів, а тому відомі колективи не мали права брати їх до репертуару”. Його не раз виключали з медичного інституту, а згодом — зі Львівської консерваторії. Водночас Івасюк був композитором світового рівня, слава якого стрімко ширилася за межі Союзу: його обожнювали в Польщі, Вірменії, а артисти, що виконували його пісні, несли їхню славу світом. Загибель Івасюка стала трагедією для всієї України, і ця справа досі не закрита. 24 квітня 1979 року Івасюк отримав телефонний дзвінок і вийшов із дому. 18 травня його тіло знайшли в Брюховицькому лісі піді Львовом. Володимирові Івасюку було 30 років.
Володимир Івасюк і Софія Ротару, 1972 рік; фото – ivasyuk.org.ua
Похорон Володимира Івасюка у Львові став справжньою акцією протесту проти радянської влади. Спочатку слідчі наполягали на версії самогубства, тоді як близькі говорили про те, що його могло вбити КДБ. У 2014 році Генпрокуратура України поновила розслідування смерті українського композитора.
“Червона рута”
“Водограй”
“Я піду в далекі гори”
“Балада про мальви”
“Пісня буде поміж нас”