Понад 400 колажів, виконаних різними способами, представили на однойменній виставці, що днями відкрилася в Івано-Франківському обласному краєзнавчому музеї. Експозицію приурочили 15-річчю проєкту «Врятуймо скарби разом!».
Таку новацію започаткував у музеї художник-реставратор Валерій Твердохліб. У межах проєкту відбуваються різні виставки і перформанси. В експозиції – колажі, які створювали протягом двох років як малі аматори, так і знані художники з різних міст України, чимало – з прифронтових територій. Також є колажі учасників двох студій з Болгарії та студії з Литви.
«Конкурс має свою історію, — розповідає Ярема Стецик, організатор виставки, художник та дизайнер. — Він розпочався в 2011 році. Зазвичай, у роботах переважає релігійна тематика».
Загалом на конкурс надіслали понад 500 робіт. Якщо робота не була створена як колаж, то вона ставала позаконкурсною. Її будуть брати до уваги при створенні інших виставок. Ярема Стецик каже, що цьогоріч у журі конкурсу були не лише художники, але й волонтери, які обирали роботи не за технікою чи мистецькою довершеністю, а за баченням серця. Прикметно, що цьогоріч є чимало колажів, у яких висвітлюються теми війни, молитви за воїнів, воїнів небесних, надія на Перемогу.
«Є речі, відірвані від війни, а є наскрізь нею просякнуті. І навіть розмова з Богом – через призму війни», — продовжує пан Ярема. – На жаль, багато з тих, хто був учасниками перших конкурсів, зараз або воюють, або загинули. Їхні роботи чи спогади про них також є на виставці».
До речі, усі роботи з попередніх конкурсів ретельно зберігаються у селі Підпечери. Картини часто представляють на різних мистецьких дійствах.
«Ось кілька робіт помандрували аж у Сеул, столицю Південної Кореї, — з гордістю мовить Ярема Стецик. – Там у приміщенні Чунчугван комплексу за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України відкрилась виставка «Діти, які малюють надію». Ідея виставки народилася під час зустрічі Першої леді Олени Зеленської та Першої леді Республіки Корея пані Кім Кон Хі у липні 2023 року, коли Президент Республіки Корея Юн Сок Йоль відвідав Київ».
На виставці представлені понад 250 робіт з чотирьох дитячих мистецьких проєктів України, серед яких «Для Бога я створю найкраще». Ще певну кількість робіт представлять на виставці в Іспанії завдяки учасникам волонтерського проєкту «Свій за свого».
…Під час відкриття виставки відбулася розмова з багатьма авторами, вручення їм каталогів конкурсу.
«Ці колажі творять велику гармонію, Божу гармонію. Це своєрідний космос, — додає художник-реставратор Валерій Твердохліб. — Бачимо творчість людей різного віку, національностей, яких об’єднує Господь. Мозаїка робіт – це втілення творчості, а творчість є кодом Бога».
Присутній на мистецькому дійстві очільник Івано-Франківської міськради Руслан Марцінків зазначив: «Дуже вдячний Яремі Стецику та всій команді, яка зробила вагомий внесок, щоб організувати таку гарну виставку. Конкурс творчих робіт «Для Бога я створю найкраще» відбувається в місті протягом кількох років, і щоразу приємно дивує й торкається душі. Вдячний усім, хто долучився до організації. Адже тут представлені роботи не лише з Івано-Франківська та області, а й з України та з-за кордону».
«Я вперше бачу стільки неймовірних дитячих робіт на релігійну тематику, — каже Оксана Анісімова, вчителька української мови та літератури з Харкова. — Після Перемоги я обов’язково у своїй школі організую щось подібне, а також наші учні будуть долучатися до цього конкурсу. Я відпочила тут духовно, бо від малюнків іде така потужна енергія Бога, яку не в багатьох храмах відчуєш. Це й не дивно, адже діти — чисті серцем, вони відчувають Господа».
Насамкінець Ярема Стецик відзначив для «Нової Зорі», що організатори конкурсу відкриті на співпрацю із священниками з різних парафій. Так під час літніх християнських таборів, які будуть діяти при сотнях храмів, можна ознайомлювати дітей та підлітків з мистецтвом, із різними мистецькими моментами сприйняття Небесного Отця через малюнки, проводити виставки.
Марта ЛОКОТЕЦЬКА