Як не треба розмовляти з дітьми: 6 шкідливих фраз

0
13

Неважливо, що ці слова сказані через неуважності й без злих намірів: іноді те, що кажуть батьки, ранить дітей. Щоб уникнути цього, вам потрібно знайти спосіб спілкування, особливо з наймолодшими. Слово батьків часто випереджає думку. Однак дитина сприймає речі інакше, не розуміє сказаних слів і почувається пораненою. «Замість того, щоб брати участь у грі ”влада і покарання”, у видимість авторитету, краще вислухати дитину»,— радить французький психотерапевт Ізабель Фільйозат.— Краще бути доскіпливим і запитати: ”Що відбувається? У мене склалося враження, що це важко для тебе?”Звісно, розмова — це перший крок на шляху до вирішення складної ситуації. Варто знайти правильні слова для початку діалогу, щоби дитина могла висловити те, що відчуває. Ось шість шкідливих фраз, яких ваша дитина ніколи не повинна чути, і їхні добрі замінники, запропоновані Ізабель Фільйозат.  

1.Шкідлива фраза «Ти нестерпний!»

Дуже часто така фраза виражає безпорадність батьків. Стрес спричиняє напад на дитину, перенесення на неї батьківського гніву. Це надзвичайно жорстокі й прикрі слова. Дитина може завмерти, майже закам’яніти в тиші. Але майже відразу розслабиться і відреагує агресією. Нападатиме — не на батька чи матір, а, наприклад, на брата чи сестру. Так виглядає реакція на сильний стрес, погранична поведінка.

Гарна заміна: «Я починаю думати, що ми не дуже довго сьогодні гуляли, і тепер у тебе немає іншого вибору, як стрибати по дивану!»  

2.Шкідлива фраза «Іди до своєї кімнати!»

Це відкинення, яке дитині дуже важко зрозуміти, фраза подвійно негативна — означає: «Я не хочу тебе тут бачити, коли ти так поводишся». В момент, коли дитина найбільше потребує когось із батьків, той говорить їй, щоб вона зникла. У мозку дитини активізуються зони, відповідальні за стрес. Що молодша дитина, то більше вона потребує присутності батьків, щоб заспокоїтись. До 13-14 років діти не вміють контролювати своїх емоцій. Теплі слова, наприклад: «Я бачу сльози на твоєму обличчі», допоможуть дитині розібратися в емоціях.

Гарна заміна: «Іди до мене, поговоримо, я обійму тебе».  

3.Шкідлива фраза «Ти знущаєшся з мене? Ти робиш саме те, що я тобі заборонив/заборонила!»

Мозок дитини розвивається з віком. 2-3-річний малюк не розуміє заперечення у фразі, тому, коли йому кажуть: «Не заходь додому в брудному взутті!», він почує «Приходь додому в брудному взутті!». Причому зробить це, дивлячись на батьків, аби переконатися, що він правильно виконав команду. Тому, коли ми щось забороняємо, існує ризик того, що дитина зробить саме це. У дорослого складається враження, ніби він контролює ситуацію — тоді як дитина замикається у страху та соромі, нічого не навчаючись. Зв’язок причини і наслідку не визначений, і дитина повторить заборонене діяння, поки не освоїться зі страхом і соромом.

Гарна заміна: «Що відбувається? Скажи мені, що ти відчуваєш?»

4.Шкідлива фраза «Перестань нити!»

Коли дитина капризує, треба визначити, чого вона насправді потребує, бо в такий спосіб намагається щось висловити. Наприклад, якщо дитина наполягає на перегляді мультфільму, то не обов’язково справді хоче цього. Вона просить батьків про увагу, обійми, заспокоїти те, що відбувається в її мозку. Відповідно до ситуації та характеру дитини, можна запропонувати їй хвилинку відпочити або пограти на відкритому повітрі.

Гарна заміна: «Може, ти хочеш піти на прогулянку?» Або: «Можливо, ми пограємо в щось, або помалюємо?»  

5.Шкідлива фраза «Сядь!»

Це одна з найбільш шкідливих фраз, які можна сказати дитині. Примушування сидіти викликає у неї великий стрес, неприродний для дитини. Навпаки, дитина має бігати і лазити по деревах для належного розвитку, щоби збільшити можливості подальшої концентрації в школі. Рух сприяє увазі. Кожна дитина має індивідуальні потреби, деякі вважають за краще працювати стоячи; тому в такому разі варто підняти стільницю вище. Сидіння має руйнівний вплив на м’язи спини і тазового дна. Дитина має рухатися, розвивати м’язи і мінімізувати напруження, рух сприяє розвиткові мозку та емоційному заспокоєнню.

Гарна заміна: «Як тобі буде зручніше?»  

6.Шкідлива фраза «Ти зведеш мене в могилу!»

Ця дуже часто використовувана фраза по суті полягає у передачі дитині емоційного стану, перекладанні на неї відповідальності за власний стрес. Це великий тягар для дитини. Замість того, щоби перекладати відповідальність на неї, ми можемо повідомити про свій стан за допомогою картинки — наприклад, магніта на холодильнику. У дні, коли все йде гладко — прикладаємо сонечко, коли трохи гірше — хмару, а коли зовсім погано — дощ і блискавку. Діти співчутливі, тому вони зрозуміють сигнал і відповідно відреагують на настрій батьків.

Гарна заміна: «Я втомився/втомилася і хочу обійняти тебе».

Джерело