Сьогодні, 22 жовтня — день літургійного спомину святого папи Івана Павла ІІ. Пропонуємо вам 22 дивовижні факти про цього великого Папу.
Святий Йоан Павло ІІ — унікальна особистість, непересічна людина, священник, єпископ і папа та, ймовірно, один із найпопулярніших святих Католицької Церкви.
Перший папа‑слов’янин став першим Наступником св. Петра, хто відвідав Білий дім та переступив поріг мечеті; протягом свого понтифікату він побував у 129 країнах. Про Папу Войтилу написано багато, його не раз визнавали рекордсменом, однак він досі продовжує дивувати. Ось кілька доказів!
1. Феноменальна пам’ять
Усі ми знаємо, що Йоан Павло ІІ мав пристрасть до драматургії та літератури уже в підлітковому віці. Якось він урятував виставу завдяки своїй феноменальній пам’яті. Один з акторів відмовився від участі у дійстві за два дні до прем’єрного показу. Можна припустити, що тоді у них не було дублерів. Однак усе обійшлося, адже мозок молодого Кароля всотав кожен рядок тексту кожного актора під час репетицій, і він запропонував зіграти додаткову роль. Як то кажуть: «Show must go on!» — «Шоу має тривати!»
Розповідають також, що Йоан Павло ІІ знав усіх 2000 єпископів світу на ім’я. У нього була мапа, на якій він зазначав усі дієцезії світу. Він не обмежувався церковною ієрархією: швейцарська гвардія, клірики та випадкові знайомі, яких він ледь знав, були вражені деталями, про які він згадував через десятки років.
2. Папа‑поліглот
Святий Йоан Павло II міг вільно розмовляти латиною. Рідкісне мистецтво в наші дні! Так, і до того ж, крім рідної польської, Понтифік міг спілкуватися словацькою, російською, українською, італійською, французькою, іспанською, португальською, німецькою та англійською мовами.
3. У походах Кароль Войтила читав молоді «Листи Крутеня» К. С. Льюїса
Усім відомо, що майбутній папа обожнював проводити час на природі з молоддю, ще бувши парафіяльним священником у Польщі; та й навіть пізніше, вже як кардинал, він віднаходив час, щоб вирушити в гори. Виїзди мали відбуватися потай, адже священникові комуністична влада забороняла спілкуватися з молоддю. У походах вони сплавлялися на байдарках, ходили в гори; іноді перевернуте каное слугувало за вівтар, на якому відправлялася Свята Меса. Вночі навколо вогнища лунали пісні та читалося книжки, включно із такою класикою, як «Листи Крутеня» Льюїса, що були видані 1942 року.
4. Кароль Войтила став архиєпископом Кракова «за сприяння» комуністичного уряду
Щоправда, комуністичний уряд не забороняв єпископатові Польщі висувати своїх кандидатів на вакантні посади в Церкві, проте дозволяв собі відхиляти будь‑якого кандидата, що був йому не до вподоби. Влада продовжувала накладати вето, аж доки єпископи не запропонували… Кароля Войтилу. Той незручний момент, коли людина, обрана комуністами, пізніше стає Папою, а відтак повертається до Польщі, щоб повалити комунізм. Чи не найганебніший промах комуністів в історії!
5. Йоан Павло ІІ ніколи не цурався брудної роботи
Майбутній понтифік не боявся завдань, що вимагали упокорення. Він, 19 ‑річний юнак, працював у копальні солі в окупованому Кракові. Незабаром після зміни влади у Польщі з фашистської на комуністичну Кароль та його колеги‑клірики змогли повернутися до своєї семінарії, яка перетворилася в суцільну руїну. Каналізаційна система замерзла, а у вбиральнях панував абсолютний безлад. Їх потрібно було очистити від заморожених екскрементів, і цим також займався майбутній папа Римський та двічі доктор наук. Отож наступного разу як муситимете виконати якусь бридку господарську роботу, просто згадайте Йоана Павла ІІ.
6. Папа‑поет
Під час нацистського вторгнення, коли Каролю довелося працювати у копальні солі, він став свідком загибелі колеги від вибуху динаміту. Пізніше він написав цей вірш:
Мовчки поклали його, спиною на аркуші гравію
Прийшла згорьована дружина; син повернувся зі школи…
І знову рушило каміння. Вагончик тоне в квітах…
І знову ж електричний струм глибоко ріже стіни.
Та ця людина взяла з собою внутрішню структуру світу,
У якому що більший гнів, то більший вибух любові.
7. Він катався на лижах до 73 років
Якось 8 ‑річний хлопчик випадково побачив на гірськолижному спуску Йоана Павла ІІ. Вони декілька разів разом з’їхали додолу, а мама хлопчика не повірила в те, що її син‑фантазер насправді був на лижах із папою. Усі сумніви розвіялися, коли Понтифік особисто представився жінці.
8. Він тричі «здійснив подорож на Місяць» за своє життя…
Гаразд, подолав ту саму відстань, що ділить нас із супутником Землі: 1 247 000 км! Цей чоловік був місіонером і відчував, що його покликання як пастиря Вселенської Церкви передбачає необхідність виходити назустріч своїй вселенській отарі. «Хіба я не повинен бути Папою для всього світу?» — дивувався він.
9. Найщасливіший день у його житті
Згідно з його власними словами, це був той день, коли він зарахував до лику святих сестру Фаустину, першу святу нового тисячоліття. Відданість Божому Милосердю була осердям його життя, чимсь дуже близьким і дорогим його серцю, особливо як полякові. «Немає нічого іншого, чого людина потребує більше, аніж Божого Милосердя», — казав він.
10. Джеймс Бонд мав би чого у нього повчитися
За часів єпископства Кароля Войтили Служба безпеки комуністичної Польщі постійно за ним стежила. На час, як він став Папою, в її архівах знаходилося 18 коробок звітів про нього. Якось, коли архиєпископ мав таємно зустрітися з Каролем, його шофер здійснив кілька трюкових маневрів, що дало змогу зникнути з поля зору переслідувачів. Кароль непомітно пересів в інше авто, й таким чином зміг спокійно зустрітися з владикою. Агенти також прослуховували резиденцію краківських єпископів, про що кардинал Войтила знав, тому й розігрував їх: говорив виразно й голосно, коли хотів, щоби щось почули, а приватні розмови залишав для своїх таємних самотніх прогулянок.
11. Гонорари від своєї книжки він призначив на відбудову храмів на території Югославії
Папа Йоан Павло II протягом усього свого життя обдаровував: він дарував себе, свій час і талант. До прикладу, після публікації книжки «Переступити поріг надії», що продавалася мільйонами, він використав перші надходження від продажу для відновлення храмів, які були зруйновані внаслідок конфлікту у Югославії. Так само знаємо, що він віддавав новий одяг, куплений для нього, і далі носив старе вбрання.
12. Він сповідався в отця Піо
1947 року Кароль Войтила відвідав о. Піо, який вислухав його сповідь. А 55 років по тому папа Йоан Павло II зарахував цього капуцина до лику святих.
13. Його попередник, Йоан Павло I, сказав:
«Мене звуть Йоан Павло Перший. Я буду тут лише короткий час. Але надходить другий…»
14. Він був майстром багатозадачності
Йоан Павло II дотримувався особливої трудової етики, яку один із його секретарів окреслив як «вулкан енергії». Не було нічим надзвичайним для нього працювати 12 ‑16 годин на добу.
Він володів даром розділеної концентрації. Люди з його оточення розповідали, що він міг повноцінно провадити розмову і при тому читати. Іноді він втомлювався на зустрічах, якщо в той самий час не працював над чимось іще. А під час II Ватиканського собору читав і писав наукові праці та поезію.
Якби зібрати все, що написав св. Йоан Павло ІІ, це дорівнювало б за обсягом 20 ‑ти Бібліям. Він писав у середньому понад 3 000 сторінок на рік протягом самого лише понтифікату. Святий Йоан Павло II був знавцем життя й діянь св. Йоана від Хреста та кармелітської духовності. Одна з його докторських дисертацій (до слова, він захистив дві) присвячена темі «Вчення про віру св. Йоана від Хреста».
15. Він читав Маркса під час конклаву
Його прагнення виконувати кілька завдань та мобілізувати інтелект було таким сильним, що навіть на засідання папського конклаву, незадовго до обрання Папою, кардинал Войтила приніс матеріали для читання. І з усіх можливих книжок він вибрав марксистську літературу. Як сам сказав своєму другові: «Якщо ви хочете зрозуміти противника, ви повинні знати, що він написав».
16. Трьохсоттисячна аудиторія безупинно аплодувала йому 14 хвилин
Під час своєї переламної поїздки до Польщі у червні 1979 року папа Йоан Павло ІІ відправляв Службу Божу в урочистість П’ятдесятниці на Площі перемоги для понад 300 000 осіб. У певний момент вибухнули оплески, які тривали протягом 14 хвилин. Спробуйте лишень уявити собі це! Поляк, представник народу й культури, репресованих комунізмом, що заперечував їхню людську гідність, папа з Вадовіц — повертається на свою батьківщину з посланням свободи і надії: «Нехай зійде Дух Твій. Нехай зійде Дух Твій і відновить обличчя землі! Цієї землі!»
17. Святий рекордсмен
Святому Йоанові Павлу II належить ще один незвичайний рекорд: він зібрав найбільшу кількість людей в одному місці. Святу Месу під час Всесвітнього дня молоді 1995 року на Філіппінах, яку очолював папа Войтила, за різними підрахунками, відвідало близько 5 мільйонів осіб. Це було найбільше зібрання в історії людства. Йоан Павло ІІ став папою, якого бачила найбільша кількість людей.
18. Він завдавав багато клопотів Швейцарській гвардії
Уявіть: папа у чорному каптурі, перебраний у щось непримітне, пробирається «задніми дверима» Ватикану. Йоан Павло ІІ був одним із тих лідерів, які втікають від власних охоронців. Часто ці втечі здійснювались задля елементарного відпочинку в горах або катання на лижах. У своїй неймовірній зайнятості він також розумів необхідність балансу та розслаблення.
19. Відзначався самоіронією
«Музика надзвичайно корисна для молитви. Як сказав святий Августин: „Той, хто співає, молиться двічі“», — сказав якось папа, звертаючись до одного з приятелів. „А Ви були добрим співаком, Ваша Святосте?“ — запитав той. „Коли я співав, це було більше схоже на „одноразову“ молитву“, — відповів Понтифік.
20. Святий, на якого було скоєно замах
13 травня 1981 року, у річницю об’явлень Матері Божої у Фатімі, відбувся замах на Йоана Павла ІІ. «Одна рука скеровувала кулю, інша рука її вела», — так згадував він про цю подію, завдячуючи своїм порятунком заступництву Богородиці.
21. Папа Милосердя
Кардинал Кароль Войтила був обраний Наступником святого Петра 16 жовтня, у спомин св. Маргарити Марії Алакок, апостолки Пресвятого Серця Господа Ісуса Христа. Цікавий факт, оскільки культ Божого Милосердя, який ревно проповідував святий, — це подальший розквіт відданості Пресвятому Серцю.
22. «Я шукав вас…»
Протягом останнього тижня свого життя отримував попередньо оброблену їжу через носову трубку. Йоан Павло ІІ помер від «гострої серцево‑судинної недостатності та септичного шоку» 2 квітня 2005 року о 21:37. «Я шукав вас, а сьогодні ви прийшли до мене», — одні з останніх слів, які святий промовив за життя, маючи на увазі юрбу людей, що товаришувала йому під час його останніх днів, чуваючи на площі св. Петра.
І останнє, чого ви, можливо, не знали: він молився за вас під час останніх днів життя. І він молиться за вас просто зараз!