«Голос пам’яті»: у «Дем’яновому Лазу» відбулося віче-реквієм за жертвами комуністичних репресій

0
10

У вівторок, 29 жовтня, у Меморіальному комплексі «Дем’янів Лаз», що у м. Івано-Франківськ, відбулося віче-реквієм «Голос пам’яті», присвячений вшануванню невинно вбитих жертв комуністичних репресій, які були закатовані у сталінських тюрмах, а згодом розстріляних у Дем’яновому Лазі. Поминальне моління очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

На поминальний захід прибули Владика Микола Семенишин, Єпископ-помічник Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ, душпастирі Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ, духовенство ПЦУ, спільнота Івано-Франківської духовної семінарії ім. свщмч. Йосафата, жителі міста й околиць, представники влади, ініціатори й учасники масових розкопок жертв сталінських репресій, а також ветерани й небайдужі громадяни.

«Вшанувати пам’ять невинно вбитих прикарпатців, пом’янути всіх закатованих у сталінських тюрмах та концтаборах. Мало знайдеться не тільки в історії України, а й у світі таких жахливих трагедій», — такими словами ведучих розпочалося віче-реквієм «Голос пам’яті», опісля чого присутні виконали Державний Гімн України.

Згодом представники влади вшанували загиблих, поклавши квіти біля їхніх могил.

Опісля усі зібрані вшанували пам’ять закатованих жертв, молячись панахиду, яку очолив Митрополит Володимир Війтишин у співслужінні Митрополита Івано-Франківського і Галицького ПЦУ Йоасафа Василиківа, та Владики Миколи Семенишина, Єпископа-помічника Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ.

Відтак слово мали представники влади, зокрема п. Світлана Онищук, голова Івано-Франківської ОВА, а також п. Руслан Марцінків, міський голова Івано-Франківська.

Пізніше до присутніх із патріотичними промовами звернулися п. Богдан Борович, голова Всеукраїнського братства ОУН–УПА ім. генерала Романа Шухевича — Тараса Чупринки, а також п. Василь Тимків, голова обласного товариства «Меморіал», які відзначили важливість гуртування українського народу задля перемоги й справедливого миру.

«Коли відбувалися перепоховання жертв репресій 29 жовтня 1989 року, тут зібралася 500-тисячна громада, що є загальновідомим фактом. Тоді, попри таку велику кількість народу, ще не було Української держави як незалежної та вільної, адже вона була частиною СРСР. Тому ми маємо пам’ятати про нашу національну свідомість, адже без неї не буде нації. Під час сучасної російсько-української війни ми переживаємо повторення подій, які відбувалися у 1939–1941 роках, починаючи від приходу російської влади, і завершуючи тими методами, якими вони діють на наших територіях, — поділилася п. Анна Заболотна завідувачка Музею меморіального комплексу «Дем’янів Лаз» й додала: — Перемога здобувається не тільки на Сході чи Півдні України. Вона має бути у розумі й серці кожної людини, і настане тоді, коли ми будемо знати нашу історію, робити висновки, а “Дем’янів Лаз” і є яскравим свідченням цього».

Довідково:

21 вересня 1989 року в урочищі «Дем’янів Лаз» історико-просвітницьким товариством «Меморіал» було проведено розкопки, в ході яких виявлено 524 людських останків. Робота тривала 40 днів.

Одним із ініціаторів розкопок став о. Орест Путько, священнослужитель Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ.

Це перше віднайдене масове поховання жертв політичних репресій 1939–1941 рр.