Підкамінь — чарівне селище на Львівщини, де у 1464 році заснований монастир отців домініканців, тепер — монастир Походження дерева Хреста Господнього. Тоді ж засноване і містечко Підкамінь, замок та костел отців домініканців. У 1519 році під час татарської навали селище та монастир були пограбовані. І саме тоді над монастирем з‘являється постать Матері Божої, яка змушує татар відійти і залишає після свого проходу чудотворну ікону Підкамінської Матері Божої та відбиток своєї стопи.
Коронація ікони Підкамінської Матері Божої відбулась 28 серпня 1727 року. Інтер‘єр костелу був прикрашений розписами та різьбою, були використані військові прапори та 56 гармат. Під час святкування було відслужено 4169 мес — так вшановували нашу Пресвяту Діву Марію поляки.
Будівництво костелу розпочалось у 1612 році й тривало до 1695 року. У 1719 році в центрі подвір‘я було встановлено колону з позолоченою фігурою Богоматері, яка в наш час самостійно відновлюється. У 18 ст. папа Римський Бенедикт не тільки проголошує ікону Богородиці Чудотворною, але іменує святою й гору Рожаницю, на якій стоїть монастир, і посилає до підкамінської ікони золоті освячені корони. Урочистості щодо вшанування ікони відбулися в 1727 році за участі 200 тис. осіб.
У наш час в монастирському комплексі є такі церкви: Усікновення голови Івана Хрестителя, Покрови Пресвятої Богородиці, Святої Параскеви П’ятниці та Новомученика Миколая. В монастирі, окрім чудотворної ікони, є ікона Воздвиження Чесного Хреста з частинками Хреста Господнього та реставрована ікона великих розмірів “Не ридай мене, Мати”.
Марія СМИЦНЮК,
паломниця з Тлумача
(Закінчення в 46 числі газети «Нова Зоря»)