Під час відкриття на площі Святого Петра щорічної виставки «100 вертепів у Ватикані» звучали мелодії українських колядок, звіщаючи про те, що один з експонатів – це вертеп з України.
«Пандемія торкнулася всього світу, але це не завадило нашому бажанню запропонувати цей знак надії. Вертеп – це знак надії»,– цими словами архиєпископ Ріно Фізікелла, президент Папської Ради сприяння новій євангелізації, звернувся до римлян і гостей міста, які в неділю, 13 грудня 2020 р., пополудні зібралися на площі Святого Петра на відкриття виставки «100 вертепів у Ватикані», що задля дотримання санітарних заходів безпеки цього року розміщена під колонадою Берніні.
В одному з експонатів можна побачити елементи українських фольклорних символів та пейзажів – це вертеп з України, який виготовила та передала до Риму схимонахиня Донецького Екзархату Української Греко-Католицької Церкви сестра Теодозія Полотнюк. Посольство України при Святому Престолі отримало від Папської Ради сприяння новій євангелізації запрошення взяти участь у відкритті та представити частину української різдвяної традиції, в чому допомогли представники української громади Риму.
В урочистому відкритті виставки вертепів взяли участь Екзарх для українців католиків візантійського обряду, які проживають в Італії, владика Діонісій Ляхович, ЧСВВ, Тимчасово повірений у справах України при Святому Престолі Сергій Кульчицький та Посол України в Італії Ярослав Мельник. Учні недільної школи при соборі Святої Софії в Римі та семінаристи Папської української колегії святого Йосафата прикрасили церемонію українськими колядками.
Голова Папської Ради сприяння новій євангелізації закликав відвідувачів виставки не забувати про справжню суть вертепу, про те, що він представляє Божу любов до кожного з нас. «Це дуже особливе Різдво, яке відрізняється від усіх інших різдвяних свят, які ми пережили, – підкреслив він. – Тому потрібно ще частіше споглядати на Дитятка Ісуса у вертепі». Ієрарх звернув свої думки до всіх сімей, які оплакують своїх близьких та рідних та до всіх тих, що змушені перебувати в ізоляції в лікарні, чи вдома. «Нехай промінь радості, надії та утішення, що походить з вертепу, долине до всіх, хто переживає труднощі, страждання та біль», – побажав він на завершення.
«Незважаючи на всі труднощі, пов’язані з пандемією Covid-19, ми прибули сюди, аби представити деякі аспекти наших різдвяних традицій», – зазначив пан Сергій Кульчицький, звертаючись до учасників інавгурації та склавши подяку всім причетним до потрапляння сюди експоната з України. В інтерв’ю для Радіо Ватикану – Vatican News він висловив радість з приводу участі у відкритті цієї виставки:
Історія того, як український вертеп потрапив на цьогорічну виставку, розпочалася з дружби між сестрою Теодозією, яка його виготовила, та Русланою Ткаченко, яка навчається в Папському Салезіянському Університеті в Римі. Руслана розповіла нам про те, як виникла ця ідея та про її здійснення:
Вертеп, що зображує Пресвяту Родину, оточену елементами українського фольклору та пейзажів, стає символом єднання не тільки українського народу, але й всіх людей, що долучаються до добрих справ. Думками про це ділиться Руслана, пояснюючи деякі символи вертепу, через які сестра Теодозія бажає нагадати людям про справжню суть Різдва:
Джерело: Vatican News