Все більшої популярності серед поціновувачів здорового харчування набуває мікрозелень (microgreen). Потужне джерело мікроелементів та вітамінів можна знайти на прилавках магазинів або ж вирощувати самому. Разом із дослідником процесів створення мікрогріну навчимося вирощувати корисну зелень вдома. Про те, якими властивостями володіє така зелень та як отримати максимальну користь від рослин в період авітамінозу, з читачами «Нової Зорі» поділився Михайло Веклин, співзасновник міської ферми з вирощування мікрозелені та грибів.
– Розкажіть, що собою являє мікрогрін (мікрозелень) і чому має такий попит?
– Її називають по-різному: мікрогрін, мікрозелень, дрібнозелень, а ми її називаємо “#свіжозелень”. Мікрозелень має повністю розвинені листя сім’ядолі і зазвичай має одну пару дуже маленьких, частково розвинених справжніх листків, які можна споживати прямо з «грядки». В молодому листі міститься величезна концентрація поживних речовин, вітамінів та мікроелементів. Зелень росте за рахунок внутрішнього потенціалу насіння – для процесу потрібен тільки кисень, сонячне світло і вода. Залежно від виду культури, мікрогрін вирощують впродовж 7-14 днів. За рахунок того, що продукт не встигає абсорбувати з навколишнього середовища різні негативні елементи, він вважається екологічно чистим. А смак зелені цілком відповідає смаку дорослої рослини. Якщо проростити насіння буряка, редиски чи цибулі, то мікрогрін буде мати навіть насиченіший смак, ніж продукт.
– Поділіться своїм досвідом: що необхідно для того, аби вирощувати свіжозелень в домашніх умовах?
– Існує велика кількість різновидів мікрозелені. Вирощувати можна практично будь-які овочі, трави, злакові та бобові культури. Для цього достатньо мати підвіконня, сонячне світло, температуру від 18 до 21 °C і щоденне піклування (полив та обрізання, що займатиме максимум 15 хвилин на день). Сонячного світла навіть у зимовий період цілком достатньо для успішного вирощування вдома.
Якщо говорити про ємності для вирощування, то найкраще підходять контейнери з харчового пластику, скла, фарфору або кераміки, які можна використовувати повторно. Для того, щоб кисень міг потрапляти до корінців рослин, висота посудини має складати 3-5 см.
Мікрогрін можна вирощувати на килимках з натуральної тканини (льон, джут). Ми використовуємо лляні килимки, бо вони екологічно чисті та зручні тим, що утримують вологу протягом однієї доби. Якщо обирати варіант пророщування у ґрунті, поливати потрібно взагалі раз у два дні. Радимо використовувати кокосовий ґрунт, який має середній рівень pH та не містить шкідливих мікроелементів всередині. Він слугує ідеальною основою для вирощування мікрогріну як у домашніх умовах, так і в умовах ферми.
– Михайле, розкажіть покрокову інструкцію вирощування мікрогріну.
- Вибір насіння. Важливо, щоб воно було необробленим добривами, органічним. Те, що продається в магазинах для вирощування в ґрунті, використовувати не можна. Потрібне спеціальне насіння для мікрозелені.
- Вирощування. Насіння соняшнику та горох замочуємо на ніч, насіння всіх інших культур замочувати не потрібно. Коли воно набрякне, промиваємо і заповнюємо ним поверхню коврика/ґрунту, обприскуємо водою, накриваємо кришкою, ставимо у тепле темне місце на 2-3 дні. Застеляти контейнер насінням потрібно не дуже густо. Бажано провітрювати раз в день і перевіряти, щоб нічого не закисало. Якщо килимок стане дуже сухим, потрібно обприскати його водою. З ґрунтовою основою цього робити не потрібно – тільки провітрювання.
- Коли все насіння проросло і досягло висоти 3 см, виставляємо його на світло. Чекаємо до тижня часу, щоб зійшли перші 2 листочки, і можемо їх зрізати. Урожай зрізаємо ножицями/ножиком один раз. Проте насіння гороху може зійти ще раз. Килимки повторно не використовуємо.
- Термін зберігання: від 5 до 7 днів у холодильнику. Орієнтовна добова норма мікрозелені для нашого організму – 50 грамів. Кожна рослина має свій набір поживних речовин, тому варто обирати потрібний вашому організму продукт.
– Найпоширеніші проблеми, які виникають в процесі пророщування?
– Таке пророщування набагато легше, ніж культивування овочів, адже період росту короткий, і можна швидко й легко пристосуватися до нюансів. Важливо налагодити свій ритм життя і відповідні умови вдома. Найвпливовіші фактори – кількість світла, провітрювання, сухість повітря. Не потрібно густо садити зернятка. Якщо на листочках є забагато вологи, то вони можуть «хворіти».
– Відомо, що вирощування мікрогріну не потребує великих фінансових затрат. Чому ціни в магазинах досить високі?
– Перевезення, зберігання, пакування забирає більшу частину коштів та впливає на ціну. Сам урожай дуже економічно вигідний. Витративши біля 10 гривень, можна виростити один контейнер мікрогріну. Саме тому добре робити це в домашніх умовах, і наша основна мета – не вирощувати на продаж, а поширювати культуру споживання локальної їжі, показати, як це робити в домашніх умовах та допомогти із витратними матеріалами (контейнерами, килимками, ґрунтом, насінням).
– Чому ви вирішили розпочати ініціативу вирощування мікрогріну?
– Міська ферма “#Свіжозелень” є одним із проєктів «Re:laboratory». Наша команда займається дослідженням циркулярної економіки та впливом людини на довкілля. Ми починали з того, що робили компост і вирощували овочі в літній період на даху інноваційного центру «Промприлад. Реновація». Взимку ми вирішили продовжити проєкт, але вже з мікрозеленню. Таке вирощування – це ресурс, який має кожен, без додаткових витрат, і може робити це одразу ж!
– Чи можете розповісти про користь мікрогріну на прикладі конкретної рослини?
– Наприклад, мікрозелень соняшника не лише хрустка і соковита, а також дуже корисна, тому що містить йод, фосфор, магній, кальцій і цинк, а також вітаміни E і K, фолієву кислоту. Вона допомагає боротися з болями в суглобах і корисна для нормалізації кислотно-лужного балансу.
– Які культури найлегше вирощувати?
– За нашими спостереженнями, найлегше вирощувати редис, гірчицю, соняшник та горох. Проте двох останніх треба забезпечити щедрим поливом для того, щоб мікрозелень була достатньо соковитою.
– Де вас можна знайти?
– Шукайте нас за хештегом #свіжозелень у соціальних мережах або на другому поверсі парасолькового цеху в інноваційному центрі «Промприлад. Реновація» м. Івано-Франківська.
Обіймаємо та пригощаємо Вас корисним і смачним!
Розмовляла Вікторія ГАВАЛЕШКО.