У римських катакомбах відкрито найдавніше зображення Вознесіння

0
33

Ватиканським археологам вдалося ідентифікувати найдавніше зображення Воскресіння. Воно намальоване в катакомбах Вінья Каравільйо — це частин комплексу некрополю св.Себастьяна. Вік цієї фрески датують межею IV i V століть.

Про існування цих катакомб було відомо вже давно, ще з 1920-х років. Уже тоді проведено детальні археологічні обстеження та відкрито чисельний некрополь довкола гробу мученика Євтитхія, від чийого поховання збереглася прекрасна надгробна плита, виконана на замовлення папи Дамазія. Знайдені в катакомбах датовані написи дають змогу досить точно визначити їх хронологічний обсяг, який лежить між понтифікатами двох пап: Дамазія (366-384) та Інокентія І (401-417). У 1990-х роках у цих катакомбах знайшли фреску, що представляє обійми святих Апостолів Петра і Павла. Перед цією фрескою міститься гріб, вибитий в туфі й увінчаний аркою, що повністю вкрита зображеннями, які представляють сцени з Нового Завіту, такі як чудо вКані, помноження хлібів чи воскресіння Лазаря. На одній із нечітко видимих панелей можна побачити постать на тлі неба з червоними хмарами, що вказує на сцену теофанії.

Останніми місяцями фахівці з Папської археологічної сакральної комісії забралися до детального дослідження саме цієї фрески. Орфографічні та детальніші аутопсійні дослідження дозволили розпізнати в цій сцену, натхнену вознесінням Христа. Вона представляє постать, зображену в профіль, одягнену в туніку і з палієм, що тріпоче на вітрі. Права нога постаті стоїть на землі, а ліва спирається на невеликий камінь, згинає коліно і простягає правицю догори в напрямку хмари, з якої видніє рука Бога. Обабіч постаті є зображення двох здивованих людей із широко розпростертими руками, яких можна співвіднести з апостолами. Як зауважив професор Фабріціо Бісконті, представляючи знахідку, дивовижною є життєздатність саме такої схеми Вознесіння. Її можна знайти, наприклад, у зображенні початку XIV століття в Падуї, у каплиці Скровеньї, де Джотто і його послідовники надалі представляють Христа саме в профіль, як він здіймається в небо, немовби підношений могутньою силою, що сходить з висот.

Джерело