Сьогодні, сягнувши середини Великого посту, ми є запрошені стати віч-на-віч із центральною дійсністю людського досвіду. Перед нашими очима у стражданнях самого Бога Церква Христова нам дає відповідь на зміст страждань людини. Про це сказав Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав під час проповіді в Патріаршому соборі Воскресіння Христового у третю неділю Великого посту.
На Літургії з Главою Церкви співслужили владики Йосиф Мілян та Андрій Хім’як, єпископи-помічники Київської архиєпархії УГКЦ.
У проповіді Глава УГКЦ звернув увагу на те, що третя неділя Великого посту є Хрестопоклонною. Цього дня Христова Церква запрошує вірних вдивлятися у страждання самого Бога, у Його хресне розп’яття, у Його смерть, яка є смертю животворною.
Глава Церкви пояснив, що відповідь на запитання, чому людина страждає, проходить червоною ниткою крізь усі книги Святого Письма: від Буття до Одкровення. У Старому Завіті воно висвітлюється як крик душі людини на мовчанку Бога. Псалмопівець Давид кричить до Бога: «Боже, увійшли погани в твою спадщину, сплюгавили храм твій святий, зробили купу румовищ з Єрусалиму; віддали трупи твоїх слуг птиці небесній на поживу, тіло твоїх побожних — земному звірю… Боже, чому Ти мовчиш?».
Цей крик про мовчанку Бога перед обличчям страждання людини, додав Блаженніший Святослав, по-особливому пережив єврейський народ у ХХ столітті під час Голокосту.
Сьогодні ж серед того крику й болю людини ми чуємо відповідь Бога.
«Ми сьогодні, коли дивимося на розп’ятого Христа, бачимо, що ту мовчанку сам Бог ламає своїм всемогутнім і творчим Словом! Серед мовчанки страждань людини Бог починає говорити. І не просто гарними словами, бо страждаючій людині слів замало, Він стає страждаючою людиною», — зазначив проповідник.
Блаженніший Святослав наголосив, що зміст нашого особистого болю ми можемо віднайти в ранах нашого Спасителя. Христос стає поруч страждаючої людини, сам досвідчуючи страждання.
«Він взяв на себе наші болі, — акцентував архиєрей, — щоб нас визволити з лабет гріха і смерті, і тому ми називаємо Його Спасителем! Він взяв на себе наші рани, щоб їх вилікувати, і тому ми називаємо Його нашим Цілителем! А Хрест, якому ми сьогодні поклоняємося, називаємо чесним і животворним».
Блаженніший Святослав зауважив, як зворушливо звучить сьогодні слово Євангелія про зміст людських страждань для страждаючої та зраненої України.
Стійкість нашого народу, вважає Глава УГКЦ, залежить від того, чи ми віднайшли зміст власного болю і власних страждань. А перемога України — від нашої здатності давати собі раду із травмою війни, від здатності перемогти цей біль.
«Так важливо нам нині зрозуміти, що Хрест Господній є знаком перемоги і джерелом сили, щоб цю перемогу нам вибороти і здобути. Так важливо нам відчитати, що сила розп’ятого Спасителя з Хреста Господнього подається сьогодні нам. Та сила є світлом, яке допомагає усвідомити зміст нашого всенародного болю. Сила Хреста Господнього є джерелом зцілення нашої травми, яку завдає війна, є нашою зцілювальною силою!» — наголосив Предстоятель.
«Сьогодні наш розп’ятий Спаситель дає відповіді на наші найглибші запитання. Саме Його рани є зціленням ран наших, Його страждання очищають наш досвід страждань і дають надію на перемогу. Тому нині, почитаючи нашого розп’ятого Спасителя, беручи в наші страждання іскорку Його божественної сили, ми крокуємо вперед до перемоги України і співаємо: Хресту Твоєму, поклоняємось, Владико, і святе воскресіння Твоє славимо», — підсумував Блаженніший Святослав.