1 жовтня у всьому світі відзначали День кави. Вона часто для нас є не тільки напоєм – це також аромат, смак та спільність, які несе нам цей для багатьох улюблений напій. За чашкою кави часто відкривається час для розмов, теплих спогадів і нових знайомств.
Про каву та її властивості й про те, чи існує «кавова залежність», а ще про соціально відповідальний бізнес нам розповів Захар Кочерга, громадський активіст, волонтер та співвласник кав’ярні Clover, яка знаходиться одразу навпроти Івано-Франківського Архікатедрального і Митрополичого собору Воскресіння Христового.
Якщо говорити про історію відкриття кави, то стосовно цього є багато легенд. Одна з них розповідає, що вперше про каву дізнався звичайний пастух. Він випадково помітив незвичайну реакцію кіз, які споживали листя дикорослого кавового дерева, що викликало у них активний рух. Ця випадкова подія стала витоком створення напою із листя та зерен кавового дерева, який потім став традиційним для мешканців нашої планети.
Сьогодні каву вирощують на всьому екваторіальному поясі, зокрема: на території Південної Америки, Індії, Африки, В’єтнаму і навіть у Латинській Америці.
Якщо говорити про «правильність» кави, то Захар стверджує, що такого поняття не існує: «Найправильнішою є та кава, яка вам смакує. Якщо говорити про кав’ярні, то важливо, щоб бариста мав базові поняття. І що цікаво, через те, що кава, допоки потрапить до вас у чашку, проходить багато різних етапів. Тому неможливо приготувати напій, який буде смакувати так само, як попередній. Смак буде схожим, але ніколи не буде однаковим. Однак, є одне, що завжди має залишатися незмінним: ваша кава має вам смакувати».
Сьогодні у світі вирують інновації, і кавова галузь також не відстає. Мало хто нині вживає просту чорну каву, іншими словами – еспресо. Часто у кав’ярнях можна помітити еспресо з апельсиновим соком, всім відомі капучино та лате, яке зустрічається з поєднанням різного молока: чи то тваринного, чи рослинного. А ще світ заполонили кавові дріпи. Що тільки не придумають власники кав’ярень, щоб задовольнити смакові рецептори своїх відвідувачів!
Як же заварити каву вдома?
Найперше, каву потрібно купувати у зернах, адже так вона довше зберігається. І взагалі, люди, які займаються обсмаженням зерен, кажуть, що зберігати їх можна максимум 2 місяці, бо опісля вони втрачають свої смакові властивості, змінюється структура самого зерна.
За словами Захара, якщо ви маєте ручну кавомолку, іншими словами – млинок, то подрібнюйте стільки зерен, скільки чашок кави ви плануєте зробити. В середньому на одну порцію потрібно 20-30 грам кави, а це дві чашки. Опісля важливо додати воду правильної температури, а це орієнтовно 88-96 градусів. І все, запашна кава на вашому столі.
Як щодо сезонних напоїв?
«Я вважаю, що особливо недооціненим серед усіх варіацій є гарбузове меню. Багато чого можна приготувати з цього фрукту (так-так, гарбуз – це фрукт). Починаючи від сиропів, пюре, завершуючи гарбузовими стріпсами. Якщо говорити про особисті вподобання, то мені по-особливому смакує малиновий чай, але не простий, а поєднаний, до прикладу, з базиліком, або ж із м’ятою», – розповідає Захар.
Що ж українці найчастіше купують у кав’ярнях?
«Бестселером у нашій кав’ярні є капучино. Чому так? Бо багатьом подобається поєднання кави з молоком. Звичайно, що тільки п’ючи чорну каву, ти можеш відчути її справжній смак. Однак він часто буває гірким, кислим або ж просто не до вподоби, а молоко його трішки змінює, робить ніжнішим», – зазначає власник кав’ярні.
Що цікаво, придумали капучино монахи капуцини. Вони першими почали додавати молоко до кави, а відтак смак тільки вдосконалювався, люди підбирали температуру, вчилися правильно спінювати та вливати молоко, а пізніше – навіть малювати малюнки на каві.
Чи є таке поняття, як кавова залежність?
За словами хлопця, три роки поспіль він проводив для себе експеримент: з 1 березня і до останнього дня травня хлопець не вживав кави. «Знаєте, після такої довгої перерви кава стає зовсім іншою на смак. Ти ніби пам’ятаєш її смак, однак він набуває нових барв. Той перший ковток запам’ятовується надовго», – зазначає Захар.
Від початку війни кав’ярня Clover підтримує українських Захисників. Раз на кілька місяців вони влаштовують дні, коли весь прибуток іде на підтримку того чи іншого підрозділу.
«На мою думку, кожен бізнес – чи великий, чи малий – має бути соціально відповідальним. Тому ми щокварталу стараємося організовувати різні акції. Таким чином, за 4-5 таких ініціатив ми передали близько 50 тисяч гривень на допомогу Збройним силам України», – розповідає Захар.
Гроші з останньої акції власники передали для ордену «Госпітальєри». У той час вони мали збірку на дрони Mavic. Що цікаво, у даному ордені зараз служить колишній бариста кав’ярні Петро Михайлів.
Співвласник кав’ярні розповідає: «Наші клієнти часто запитують про те, де наш Петро. Виходячи з цього, за кілька тижнів до дня, коли проводилася акція, ми попереджали наших гостей про те, що проводимо її на підтримку нашого Петра. Такі ініціативи – крутий досвід, бо вони підтримують наших хлопців та зближують клієнта, працівників та власників кав’ярні».
«Для всіх кавоманів я хотів би порекомендувати: пийте каву без цукру та більше про неї дізнавайтеся. Тому що тільки так ви будете розвивати малий бізнес. Особисто мені дуже приємно, коли клієнти приходять та цікавляться, з якого регіону кава, з якої ферми, яка обробка зерен, які методи використовуємо та інше. Бо тільки так бізнес розвивається і стає кращим», – зазначає власник Clover coffee shop.
Христина ГАМАНЮК