Сучасні підходи діагностики, лікування та профілактики захворювань шлунково-кишкового тракту

0
25

Незабаром весняний період змусить нас приділити більше уваги когорті пацієнтів із патологією шлунково-кишкового тракту, пов’язаною з інфекцією H. pylori (хелікобактер пілорі).

Найчастіше, це пацієнти із загостренням хронічного гастриту (ХГ) та виразкової хвороби (ВХ) шлунку, а також дванадцятипалої кишки, типовий варіант перебігу яких передбачає сезонність загострень: весна та осінь. Типовий гастрит виникає внаслідок запальних або дистрофічних змін слизової оболонки шлунка, що призводить до поступового заміщення функціонального залозистого епітелію його стінок сполучною тканиною. Запалення також супроводжується дуоденогастральним рефлюксом через закидання жовчі з дванадцятипалої кишки в шлунок. Гастрит розвивається як на тлі підвищеної кислотності, так і на тлі зниженої. Основними причинами розвитку гастриту є: порушення режиму харчування – надмірне вживання гострої, смаженої, копченої, дуже гарячої або холодної їжі; надмірне вживання алкоголю, слабоалкогольних напоїв, міцної кави; неконтрольований прийом деяких лікарських препаратів – аспірину, антибіотиків та ін.; куріння; постійні стреси. А також супутні хвороби печінки й жовчовивідних шляхів, ендокринні порушення, алергія.

Основною причиною розвитку проявів гастриту є наявність у хворого бактерії Helicobacter Pylori. Вважається, що 90% випадків розвитку раку шлунка пов’язані з хелікобактерною інфекцією. Щорічно у світі діагностується майже 1 млн випадків цього захворювання. Успішна ерадикація H. pylori здатна зменшити ризик розвитку раку шлунка, що доведено у великих міжнародних дослідженнях.

Інфікуватись H. pylori можливо при вживанні їжі у закладах громадського харчування, поїздах за умов недотримання санітарно-гігієнічних вимог обробки столових приборів (забруднені H. pylori від попереднього відвідувача), у побуті (сімейний тип інфікування, у разі, якщо член родини інфікований і користується спільним посудом, при поцілунках тощо), під час ендоскопії (за відсутності належної дезінфекції ендоскопів – експозиції у спеціальному дезрозчині). H. pylori є в зубному нальоті, слині, у шлунковому, кишковому вмісті та випорожненнях. Тому дану інфекцію можна віднести також і до хвороб «немитих рук».

Сьогодні відомо, що H. pylori, колонізуючи шлунок, викликає гастрит у всіх людей. Залежно від факторів вірулентності, сприйнятливості макроорганізму і способу життя ця інфекція може мати різні наслідки – від безсимптомного перебігу (80% випадків) до розвитку злоякісних новоутворень.

Helicobacter pylori виявляють у 100% хворих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки, і близько 90% хворих на виразкову хворобу шлунка. H. pylori викликає хронічний активний гастрит у всіх інфікованих пацієнтів. Надалі він потенційно може призвести до виразкової хвороби, атрофічного гастриту, раку шлунка і MALT-лімфоми.

Основними симптомами H. Pylori асоційованого гастриту є: відчуття переповнення в шлунку після їжі; неприємний запах з рота та гіркуватий присмак у роті; метеоризм, закрепи та пронос; погіршення апетиту; тошнота та блювота; відрижка жовчю; швидка втомлюваність; постійна слабкість; сонливість; біль у животі (пацієнт відчуває різкий біль переймоподібного характеру у верхній частині живота, болі виникають вночі або натщесерце та зникають після прийому їжі). Іноді симптоми гастриту настільки не виражені, що людина почувається здоровою.

Діагностика H. Pylori асоційованого гастриту починається з лабораторних аналізів, серед яких: аналіз на Хелікобактер пілорі (Helicobacter Pylori); клінічний та біохімічний аналіз крові; аналіз сечі; аналіз шлункового соку; біопсія з подальшою гістологією слизової шлунка. УЗД органів черевної порожнини; гастроскопія для візуальної оцінки слизових; внутрішньошлункова pH-метрія, яка допоможе визначити рівень кислотності; рентгеноскопія для уточнення діагнозу та виключення інших захворювань шлунка.

Успішна ерадикація (повне знищення) H. pylori попереджує прогресування та рецидивування захворювань. Найважливішим завданням ерадикації H. pylori є запобігання раку шлунка. Пацієнти з такими захворюваннями повинні виявлятися і лікуватися. Обов’язковою тактикою у пацієнтів з атрофією і кишковою метаплазією є ендоскопічний контроль із морфологічним дослідженням. Хворі на хронічну форму гастриту повинні перебувати на диспансерному обліку та відвідувати лікаря кожні півроку.

Обов’язковим компонентом лікування та профілактики H.pylory асоційованих захворювань шлунку та ДПК є: навчитися технікам контролю стресу; відмовитися від шкідливих звичок; не використовувати НПЗЗ без контролю лікаря; проведення превентивних курсів терапії восени та навесні (типові періоди загострення хвороби).

Невід’ємною складовою лікування проявів гастриту є повне виключення з раціону жирних і грубоволокнистих продуктів. Приготування їжі на пару. Щоденний прийом лужних мінеральних вод. Заборонені кава, алкоголь та газовані напої.

І найголовніше – варто звернутися до клініки, щоб отримати висококваліфіковану консультацію гастроентеролога одразу з появою будь-яких підозрілих явищ з боку травної системи. Це допоможе виявити патологію на ранній стадії і вчасно вжити заходів щодо профілактики та правильного лікування.

Віра КУЛАЄЦЬ,

лікарка гастроентеролог “Клініки святого Луки” вищої категорії, кандидат медичних наук, доцент