Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ спільно із місією «Постуляційний центр беатифікації УГКЦ» раді повідомити про початок нового медіапроєкту «# Ісповідники віри», присвяченого підпільному періоду Української Греко-Католицької Церкви у XX столітті та переслідуваним особам, які його творили.
Перш за все, у коментарі пресслужбі Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ преосвященний владика Богдан Дзюрах підкреслив важливе значення свідчення віри переслідуваних осіб у становленні і зростанні нашої Церкви. «Кров мучеників — насіння християн» — казав свого часу ранньохристиянський письменник Тертуліян, маючи перед очима свідчення віри своїх сучасників, на якому будувалася і зростала первісна Христова Церква. Коли ми ретроспективно споглядаємо на подиву гідний розквіт нашої Церкви після жорстоких комуністичних переслідувань ХХ-го століття, то можемо сказати словами святого Папи Івана Павла ІІ: «Як пшеничне зерно, падаючи в землю вмирає, щоб дати життя рясному колоссю (див. Ів. 12, 24), так і вони [мученики за Христову віру] пожертвували своїм життям, щоб Божа нива родила і приносила новий і щедріший врожай». Проголошуючи 20 років тому 27 українських новомучеників та сестру Йосафату Гордашевську блаженними, Папа зауважив: «Ці наші брати й сестри є відомими представниками величезної кількості анонімних героїв — чоловіків і жінок, одружених і неодружених, священиків і богопосвячених осіб, молодих і старших — які протягом двадцятого сторіччя, „сторіччя мучеників“, протистояли переслідуванню, насильству, смерті, щоб тільки не відректись від своєї віри» (Проповідь Папи Івана Павла ІІ під час беатифікаційної Літургії у Львові 27 червня 2001 року)».
Видобувати з анонімності постаті і життєві історії свідків віри
Саме тому сьогодні, за словами владики Богдана, ми покликані відкривати їхній життєвий подвиг задля того, щоб вчитися від них вірності Богові і Христовій Церкві та праведності життя до останнього подиху. «То ж можемо з певністю сказати, що нашим нинішнім динамічним розвитком Церкви і духовним пробудженням українського народу ми, поза будь-яким сумнівом, завдячуємо вірному свідченню віри отих незчисленних „анонімних героїв“, яких видала зі себе в минулому столітті Українська Церква і наш народ. Ми свідомі того, що більшість їхніх імен відомі тільки Богові і навіки записані у Книзі життя на небі. Проте, нашим святим обов’язком як українців і дітей Церкви-мучениці є видобувати з анонімності постаті і життєві історії принаймні тих свідків віри, про яких ще збереглася пам’ять у нашому народі, щоб на прикладі їхнього подвигу вчитися вірності Богові і Христовій Церкві у нашому власному житті», — мовив Секретар Синоду Єпископів УГКЦ.
Проєкт «#Ісповідники віри»
«З цією метою пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ, у співпраці з місією „Постуляційний центр беатифікації УГКЦ“ та іншими компетентними інституціями та особами, започатковує серію публікацій під спільною назвою „Ісповідники віри“. Робимо це не задля „вихваляння“, як перестерігав нас св. Іван Павло ІІ у згаданій вже проповіді, але щоб дати собі та нашим читачам спонуку до наслідування цих наших славних попередників у вірі», — зазначив архиєрей.
Проєкт «# Ісповідники віри» має на меті представити життєписи переслідуваних у XX столітті за свою віру та вірність Христовій Церкві осіб, частини їхніх біографій чи лише вибрані історії із їхнього життя. Основою цього проєкту є список Слуг Божих, затверджених для початку зібрання свідчень задля процесу беатифікації Постійним Синодом УГКЦ у 2002 році. Однак, оскільки історія Української Греко-Католицької Церкви у період підпілля і жорстокого переслідування ХХ століття багата великою кількістю свідчень, то ми прагнемо не обмежувати лише цим списком, а й відкрити нові постаті віри, інколи невиправдано призабуті.
Запрошення до співпраці
На завершення, Секретар Синоду Єпископів УГКЦ владика Богдан Дзюрах заохотив усіх читачів сайту надсилати власні свідчення про переслідуваних осіб: «Заохочуємо також повідомляти нам імена, історії та свідчення про таких осіб, щоб можна було розповідати про їхній подвиг якомога ширшому колу вірних нашої Церкви і людей доброї волі по усьому світі. Нехай їхнє заступництво допоможе нам служити Богові і рідному народові у дусі і правді аж до кінця, щоб після завершення нашої земної мандрівки і ми удостоїлися слави Святих у небі!»
Свідчення про життя і діяльність переслідуваного духовенства та мирян можна надсилати на нашу електронну адресу: infosynod@ugcc.org.ua