21 вересня, у свято Різдва Пресвятої Богородиці, після Архиєрейської Божественної Літургії у Київській Трьохсвятительській духовній семінарії у Княжичах, Глава УГКЦ Блаженніший Святослав прийняв рекомендаційного листа від новопризначеного Апостольського нунція в Україні архиєпископа Вісвальдаса Кульбокаса. Після вручення листа Апостольський нунцій звернувся до Глави УГКЦ, священничої спільноти, викладачів та семінаристів семінарії із привітальним словом.
«Сьогодні, у свято Різдва Богородиці, ми розпочинаємо багато добрих святих справ – розпочинаємо новий літургійний рік і новий навчальний рік. Але сьогодні я маю особливу честь вітати між нами Апостольського нунція в Україні архиєпископа Вісвальдаса Кульбокаса, який розпочинає свою місію в Україні, – звернувся до присутніх після Літургії Блаженніший Святослав. – Мені дуже приємно, що він розпочинає свою працю з відвідин нашої Трьохсвятительської духовної семінарії. Хочу від імені всієї нашої Церкви – єпископів, священників, монахів та монахинь, усього Божого люду – сказати владиці нунцію: “Ласкаво просимо в Україну!”».
Від імені Державного Секретаріату Ватикану і Святішого Отця Папи Франциска Апостольський нунцій Вісвальдас Кульбокас, на знак початку своєї дипломатичної місії в Україні, вручив Блаженнішому Святославу рекомендаційного листа за підписом Державного секретаря Ватикану, кардинала П’єтро Пароліна.
Його Ексцеленція звернувся до присутніх із привітальним словом українською мовою:
«Кілька хвилин тому був зачитаний лист, у якому Державний секретар Святішого Престолу кардинал П’єтро Паролін звернувся до Блаженнішого Святослава, Верховного Архиєпископа Києво-Галицького, представивши мене новим Апостольським нунцієм в Україні. Я добре знаю, що у вас, в Українській Греко-Католицькій Церкві, є традиція надавати Верховному Архиєпископу титул Отця і Глави Церкви. Тож коли Державний Секретар від імені Головного Понтифіка звертається до Верховного Архиєпископа, він фактично звертається до всієї УГКЦ з проханням прийняти мене як представника Святішого Отця в Україні. Моя головна місія як Апостольського нунція полягає у сприянні єдності духу і дій між Святішим Отцем як Верховним Понтифіком Вселенської Церкви та католицькими пасторами та вірними у світі – у цьому випадку мова йде про Україну».
Особливу увагу Апостольський нунцій приділив розвитку Церкви, молодим покликанням, тому окреме слово було до семінаристів Трьохсвятительської духовної семінарії:
«Місце, де відбувається сьогоднішнє святкування, є дуже важливим для цього акту. З одного боку, це відбувається у контексті відкриття навчального року в семінарії, що означає новий цикл виховання молоді, майбутніх священиків УГКЦ – Церква покликана бути завжди молодою, завжди сучасною. Депозит віри завжди залишається незмінним, але завдяки вивченню, наша віра збагачується більш повним і точним розумінням. Принципи духовного життя також завжди і у всі часи однакові, але ми покликані розуміти і бачити їх новими очима, пояснювати їх за допомогою способів, ініціатив та мов, що підходять сучасній людині. Тому ми ніколи не можемо сказати – досить, Церква така, якою є. Ні! Церква продовжує зростати завдяки нашій молитві та нашій праці. Ми всі маємо виконувати свою місію хоча, можливо, ніхто не може точно пояснити, як це зробити. Але ми маємо покликання і місію – і тут я маю на увазі, перш за все, себе, – уважно вивчати і розуміти ситуації, просити світла та натхнення Святого Духа, а потім говорити та діяти за великою вірою та великою любов’ю».
Його Ексцеленція Вісвальдас Кульбокас згадав ієрархів Церкви, ім’я яких носить Трьохсвятительська духовна семінарія, і пояснив своє розуміння місії сучасного священика і служителя Церкви на прикладі святих Отців:
«Сама назва вашої семінарії відноситься до трьох святих ієрархів Церкви – Василія Великого, Григорія Богослова та Івана Золотоустого. Знаєте, перед від’їздом в Україну, у базиліці святого Петра в Римі, я ходив помолитися мощам святого Григорія Богослова, святого Івана Золотоустого і святого Йосафата. У базиліці святого Петра відсутні мощі лише святого Василія. У будь-якому випадку вищезгадані святі ієрархи є великим прикладом для мене і для всіх нас, як оберігати Церкву. Церкву називають Дівою-Матір’ю, бо вона зберігає свою віру чистою та без єресей – у цьому полягає дівочість Церкви, і ми покликані її захищати. Ми покликані також захищати віру шляхом вивчення, роздумів і ділом проголошення Євангелія. Крім того, приклад ієрархів є для нас прикладом великої мужності. Наприклад, ми пам’ятаємо, як Іван Золотоустий казав вірним, а також імператорам – “Мені потрібні не оплески людей, а лише оплески Ісуса Христа. Тому я проголошуватиму правду, і мене ніхто не зупинить”. Бажаю, що ми всі хотіли наслідувати ці приклади. Але, як Ісус говорив апостолам: “Дух готовий, але плоть – слабка”. Тому – чувайте і моліться! Я беру свою місію, але також прошу молитися всіх вас, щоб з великим натхненням і мужністю я міг виконати доручене мені завдання. Нехай Всемогутній і Милосердний Господь оберігає і благословить усіх нас».
Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав подякував владиці Вісвальдасу за це вітальне слово і запросив до спільного благословення семінаристів на новий навчальний рік:
«Знаєте, деякі нунції на закінчення своєї місії в Україні заговорили українською мовою. Владика Вісвальдас на початку своєї місії звернувся до нас нашою рідною мовою, і ми за це дуже вдячні – це особливий знак пошани до нашого народу, нашої Церкви і нашої держави. А тепер, владико, давайте разом уділимо благословення нашим семінаристам на новий навчальний рік. Владика є тільки-но свяченим єпископом, і завжди, коли є молодий священик чи єпископ, його благословення особливо сильне».
Довідка
Владика Вісвальдас Кульбокас – литовський архиєпископ та дипломат Святого Престолу.
Народився у 1974 році у Клайпеді (Литва). Вчився у Папському університеті та Папській академії у Римі. У 1998 році отримав священничі свячення. У 2004 році розпочав дипломатичну службу у Ватикані. 15 червня 2021 року Папа Франциск номінував його Апостольським нунцієм в Україні і титулярним архієпископом Мартани.
Департамент інформації УГКЦ