Що потрібно знати про хронічну хворобу нирок

0
16

Хронічна ниркова недостатність (ХНН) сьогодні стала серйозною глобальною проблемою, що суттєво погіршує якість життя людини. Пацієнти часто скаржаться на втому, слабкість, труднощі з концентрацією уваги, анемію, проблеми з серцем та кістковою системою. Без належного лікування хвороба може прогресувати настільки, що виникне потреба в діалізі — процедурі очищення крові за допомогою спеціального апарату, або ж у пересадці нирки.

Наталія Михайлівна Вівчар, лікар-нефролог вищої категорії:

– Хронічна ниркова недостатність — це стан, коли одна або обидві нирки поступово втрачають свою функцію. Розвиток захворювання відбувається повільно — від кількох місяців до кількох років, що при відсутності лікування може призвести до тяжких наслідків для здоров’я та повсякденного життя людини.

Важливо знати, що ХНН — незворотне захворювання. Пошкоджені тканини нирок не відновлюються, і хвороба має тенденцію до поступового погіршення. Проте завдяки своєчасній діагностиці та лікуванню можна істотно уповільнити її розвиток і покращити якість життя пацієнта.

Нирки виконують дуже важливу функцію в організмі людини — виділення  непотрібних речовин. Є ряд захворювань, що можуть призводити до захворювання  нирок та призводити до хронічної ниркової недостатності.

Найпоширенішими такими захворюваннями є цукровий діабет та гіпертонічна хвороба. Також велику нішу займає урологічна патологія: хронічний пієлонефрит, сечокам’яна хвороба, вроджені аномалії сечовидільної системи й суто нефрологічна патологія – гломерулонефрит.

Проте, насправді величезний перелік захворювань і станів можуть призводити до гострого чи  хронічного ураження нирок. Це та отруєння (всім відома бліда поганка), побічна дія медикаментів, інфекційні захворювання (наприклад, періодично зустрічається лептоспіроз), широкий стан гематологічних, судинних і ревматологічних захворювань.

Який повинен бути маршрут пацієнта до нефролога?

Воронич Мирослава Ярославівна, лікар-терапевт «Клініки святого Луки»:

– Медичною реформою передбачено, що найперше пацієнт звертається до сімейного лікаря чи терапевта.

Сімейний  лікар проводить огляд скеровує на додаткові, лабораторні обстеження.  В перелік цих  обстежень обов’ язково будуть входити загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, аналіз на цукор крові, глікований  гемоглобін для оцінки компенсації діабету, загальний холестерин та аналіз на ниркові проби, а саме креатинін та сечовину.

Отримавши результати обстежень, лікар обчислює швидкість клубочкової фільтрації  (ШКФ). Це той показник, який показує нам видільну функцію нирки і по якому ми можемо  виставити стадію ХНН. І вже тоді, бачачи, що функція нирок знижена, терапевт може  скерувати додатково на УЗД нирок чи інші інструментальні або лабораторні до обстеження, а отримавши всі результати, скеровує пацієнта до нефролога.

Дуже часто пацієнти, зробивши ЗАС чи УЗД нирок, і побачивши певні відхилення відразу потребують скерування до нефролога. В пацієнтів часто виникає нерозуміння: коли йти до нефролога, а коли до уролога. В цій ситуації вам теж допоможе сімейний лікар.

Інший варіант: людина не хворіє на гіпертензію, цукровий діабет, хронічний пієлонефрит, чи хворобою, про яку знає пацієнт і вона завідомо може уражати нирки, а обстеження виявили порушення функції нирок. Або, функція нирок погіршується досить швидко і це не можна пояснити впливом перерахованих захворювань. Що тоді?

Саме сімейний лікар, оглянувши пацієнта, детально зібравши анамнез щодо спадкових захворювань, переліку препаратів, які вживає хворий, можливого впливу зовнішніх факторів і, отримавши відомості з різного роду медичної документації про супутні захворювання, дообстеживши хворого, може представити нефрологу цілісну інформацію, зекономить час як лікарю, так і пацієнту.

Також хочу зауважити, що дуже важливо слідкувати за динамікою ШКФ. До певного часу сімейний лікар сам може лікувати пацієнта за умови повільнопрогресуючого зниження функції нирок на фоні певного діагнозу. Але якщо ШКФ знижується швидко або причина зниження невідома, сімейний лікар буде терміново скеровувати до нефролога.

Як правильно лікувати цукровий діабет чи гіпертонічну хвороба, щоб не допустити хронічну ниркову недостатність?

Наталія Михайлівна Вівчар:

– У медицині є такий термін – цільові показники. Це ті параметри лабораторних значень, які ми повинні старатися досягнути для уникнення ускладнень даних захворювань. При цукровому діабеті це глікований гемоглобін, при гіпертонічній хворобі – це значення артеріального тиску. Глікований гемоглобін потрібно намагатися утримувати нижчим 6.5%-7%, АТ – в межах 130/80 мм рт.ст. Для досягнення цих показників потрібна тісна взаємодія з сімейним лікарем, ендокринологом і кардіологом.

На що б хотілося звернути додаткову увагу?

Найперше – щодо лікування артеріальної гіпертензії: більшість препаратів, які використовуються для зниження тиску, мають нефропротекторну дію, тобто захищають нирки від ушкодження, сповільнюють прогресування захворювання, покращують прогноз.

Наступне. Чим важча стадія ХНН, тим більше є дієтичних рекомендацій. Дієта має бути  з низьким вмістом солі та натрію, який міститься не тільки в звичайній солі (у вигляді хлориду натрію), але і у великій кількості продуктів, які дуже широко представлені в нашому харчуванні. Фактично це всі продукти, які містять глутамат натрію, солоні масла, маргарини, тверді і м’які сири, всі консерви (оскільки сіль туди додається як консервант у вигляді натрію хлориду або у вигляді глутамату натрію, або у вигляді інших натрієвих солей), сосиски, ковбаси, більшість м’ясних і рибних страв швидкого приготування (ті, що продаються в супермаркетах у відділі готових продуктів), копчена і консервована риба, морепродукти. Все це містить додаткову сіль і є надзвичайно шкідливим для пацієнтів із ХНН. Варто відмовитися й від паління та надмірного споживання алкоголю.

Також слід нагадати про так звану анальгетичну нефропатію. Це ураження нирок на фоні тривалого приймання знеболюючих препаратів, а особливо їх комбінацій. Ситуація серйозніша, коли пацієнт неконтрольовано приймає знеболюючі препарати на фоні вже наявної ниркової недостатності з іншої причини. В цьому випадку прийом нестероїдних протизапальних препаратів повинен бути дуже обмежений, дані препарати повинні прийматися виключно під контролем лікаря.

Як приймати знеболюючі препарати, щоб запобігти розвитку хронічної ниркової недостатності?

Воронич Мирослава Ярославівна:

– Лікування хронічного болю – це насправді дуже великий розділ медичної науки. Світова медицина акцентує на тому, що біль терпіти не потрібно. На даний час існує багато груп препаратів, які посилюють дію одні одних, і саме комбінована терапія допомагає досягнути знеболення з мінімальними побічними ефектами.

Пам’ятайте, що хронічна ниркова недостатність (ХНН) розвивається поступово і часто безсимптомно, тому важливо заздалегідь дбати про здоров’я нирок.

Регулярно обстежуйтеся. Особливо якщо маєте фактори ризику — гіпертонію, діабет, обтяжену спадковість або хронічні інфекції сечовидільної системи.

Пийте достатньо води. Регулярне споживання чистої води сприяє підтримці нормальної роботи нирок та виведенню токсинів.

Відмовтеся від шкідливих звичок. Куріння і надмірне вживання алкоголю послаблюють функцію нирок та погіршують загальний стан судин.

Будьте обережні з ліками. Неконтрольоване вживання знеболювальних засобів (особливо НПЗЗ — нестероїдних протизапальних препаратів) може нашкодити ниркам. Приймайте ліки тільки за рекомендацією лікаря.

Підтримуйте здорову вагу. Ожиріння підвищує ризик розвитку цукрового діабету та гіпертонії, що негативно впливає на нирки.

Оскільки хронічна ниркова недостатність часто розвивається без виражених симптомів, тому важливо не зволікати з профілактикою. У «Клініці святого Луки» ви можете пройти повне обстеження сечовидільної системи, включаючи лабораторну та інструментальну діагностику, а також отримати консультації профільних спеціалістів: терапевта, сімейного лікаря та нефролога.

Команда досвідчених лікарів у поєднанні з сучасним медичним обладнанням дозволяє вчасно виявити захворювання та підібрати ефективну, індивідуальну програму лікування.

Пам’ятайте: профілактика — найнадійніший шлях зберегти здоров’я нирок, запобігти розвитку ускладнень і уникнути тривалого лікування в майбутньому.

Звернутися у «Клініку святого Луки» можна за адресою вул. імені Владики Софрона Мудрого 22, 26, м. Івано-Франківськ
Та за телефонами:

098 417 88 31;  050 940 07 81; 073 425 74 7

Пресцентр Клініки св. Луки